A boldogtalanság hét árnyalata, amelyet a szakértők sosem választanának a lakásuk színezéséhez.

Ahány ember, annyi egyedi nézőpont, mégis léteznek olyan közös alapelvek, melyek segítségével a színek varázslatos módon boldogságot csempészhetnek a családi otthonunkba. Ugyanakkor vannak olyan árnyalatok is, amelyeket érdemes távol tartani, ha éppen a lakásunk felfrissítésére készülünk.
Az otthon melegét nemcsak az ott élő emberek és a benne található tárgyak határozzák meg, hanem az is, hogy milyen színű falak között töltjük a napjainkat. Sőt, belsőépítészettel, színpszichológiával foglalkozó szakemberek állítják, a színek minden más tényezőnél jobban befolyásolják egy tér hangulatát, rengeteg érzelmet idéznek elő: képesek lehetnek megnyugtatni, felvidítani vagy lehangolni is - tehát egyáltalán nem mindegy, hogy milyen festéket választunk, amikor a falak színén gondolkodunk.
Az érzékelésünk kétségtelenül szubjektív, hiszen egy adott szín vagy árnyalat mély érzelmi reakciót válthat ki belőlünk. Például, ha egy szín rossz emlékekhez kapcsolódik, akkor akár erős negatív érzéseket is előidézhet, míg ugyanaz a szín másokban vidámságot és boldogságot ébreszthet. Az érzelmi hatások sokszínűsége igazán lenyűgöző, hiszen mindenki saját tapasztalatain keresztül éli meg a világot.
Ezzel együtt érdemes megemlíteni, hogy a falak színének választásakor vannak olyan általános irányelvek, amelyek segíthetnek a döntésben. A brit Livingetc lakberendezési portál szakértők – lakberendezők, dizájnerek és színpszichológusok – véleményét kérte ki arról, mely színek kerülendők, amikor a lakásunk kifestésén gondolkodunk, és mely árnyalatok kínálhatnak hosszú távon is ideális megoldásokat.
Ha a kék rosszul eltalált árnyalatát használjuk, a szín hideg és távolságtartó atmoszférát teremt a térben. A babakék szomorúságot idézhet elő hűvös alaptónusai miatt - mondta Róisín Lafferty lakberendező. Hozzátette, hogy a kék más árnyalataival ellenkező hatást is el lehet érni, remek példa erre az azúrkék sárga alaptónusaival, ami élénkséget, vidámságot, barátságos érzést kölcsönöz a színnek.
Nem csak az élénk kék színekből érdemes válogatni, a szakember szerint például egy visszafogottabb púderkék árnyalat derűs, nyugodt hangulatot teremt.
A "chartreuse" egy különleges zöld árnyalat, amely 130 különféle fűszernövényből készült likőr, és amelynek titkos receptjét a francia szerzetesek alkották meg a 18. században. Ez a szokatlan zöld szín merész és modern hangulatot varázsolhat bármelyik térbe, azonban nem elhanyagolható, hogy melyik árnyalatot választjuk. Garrow Kedigian tervező javaslata szerint a sárgásabb tónusok ideálisak, mivel ezek vidámságot és életerőt hoznak ebbe a különleges zöld árnyalatba.
Egy másik szakértő azonban úgy gondolja, hogy a sárgászöld színt sokan a betegséggel, szemtelenséggel, gyávasággal, féltékenységgel és árulással kötik össze.
Általánosságban elmondható, hogy a sárga szín ritkán rontja el a hangulatot. A lakberendezés világában pedig szinte nélkülözhetetlen, hiszen varázslatos fényt és életerőt hoz a terekbe.
A közvélekedés szerint a szürke árnyalatok gyakran a boldogtalanság érzését keltik. Vijaya Lakshmi V. professzor megfigyelései szerint a palaszürke szín túlságosan monoton és unalmas, ami felerősítheti a depressziót és az önbizalom hiányát. Nem meglepő tehát, hogy a téli hónapok, amikor a fényviszonyok kedvezőtlenek és a szürkeség uralkodik, sokak számára a szezonális depresszió időszakát jelentik.
A szürke szín is képes varázslatos hangulatot teremteni, ha ügyesen bánunk vele. "Érdemes olyan világosabb és melegebb árnyalatokat választani, amelyek frissességet sugallnak, mint például a Benjamin Moore Silver Satin," – osztja meg velünk a szakértő.
A barna szín alapvetően az ősz varázsát és az élet ciklikus természetét idézi fel, de a palettáján felfedezhetünk vidámabb árnyalatokat is. A sárbarna inkább a melankólia felé terel minket, míg a kellemes, melegebb földes- és fahéjbarna árnyalatok, valamint a Pantone által 2025-re kijelölt mokkakrém szín harmonikus és megnyugtató hatást gyakorolhat ránk.
A pisztáciazöld árnyalata első ránézésre talán túlzottan melankolikusnak tűnhet, ám valójában csodálatosan képes lágyítani a hangulatot, és egyensúlyt teremteni olyan környezetben, ahol az erősebb, vibráló színek, mint a kárminvörös, dominálnak. Ez a szelíd zöld árnyalat finom eleganciát kölcsönöz, és segít harmonizálni az erőteljesebb tónusokkal, így varázslatos kontrasztot alkotva.
A színpszichológia szerint a zöld a tökéletes választás, ha az egyensúly megteremtéséről van szó. "A többi színhez képest a zöld viszonylag semleges érzelmi hatású, inkább passzív, mint aktív, a spektrum közepén helyezkedik el, az egyensúly színe, ami sokkal fontosabb fogalom, mint sokan gondolják" - mondja Lakshmi V. professzor.
A gyász és a sötétség színeként nem meglepő, hogy a lehangoltság, szomorúság jut eszünkbe róla. "A fekete lényegében a fény hiányát jelenti, ezért fenyegető lehet; sokan félnek a sötétségtől" - mondja a szakember. Szerinte a feketével kapcsolatos asszociációk között szerepel a gonoszság, öregség és a bánat, ugyanakkor a szín jelképezhet szilárdságot, megbízhatóságot is. Így más, vidámabb, élénkebb színekkel kombinálva akár a nyugalom hatását is keltheti.
Ha eddig azt gondolta, hogy a fehér szín a biztonság szimbóluma, ideje újragondolni ezt a nézőpontot: a szakértők szerint ez a szín a boldogtalan színek között is kiemelkedő szerepet játszik. "Sokan a világos fehéret választják, hogy tágasabbnak érezzék a teret, de ez gyakran hideg és barátságtalan atmoszférát teremt" – magyarázza Ruth Mottershead, a Little Greene brit festészeti szaküzlet kreatív igazgatója.
Egy melegebb, törtfehér árnyalat remek választás lehet, hiszen fantasztikusan mutat például a plafonon, vagy akár a szoba minden falán. Ez a szín tágasabbá varázsolhatja a teret. Érdemes kísérletezni különböző árnyalatok rétegzésével, és kombinálni a textúrákat is, hogy elkerüljük a fehér szín rideg hatását. Így egy kellemes, hívogató atmoszférát teremthetünk.