A dél-koreai elnök szokatlan lépésre szánta el magát, amikor rendkívüli katonai jogrendet hirdetett ki, ezzel kizárva a parlamenti képviselőket a döntéshozatali folyamatból.


Jun Szogjul elnök véleménye szerint államellenes erők fenyegetik a dél-koreaiak szabadságát és boldogságát, ezért rendkívüli katonai jogrendet hirdetett. Ezt a lépést nemcsak a legnagyobb ellenzéki párt, a Demokratikus Összefogás Pártja, hanem saját konzervatív pártja, a Polgári Erők is bírálta. Több képviselő azonnal a koreai parlament felé vette az irányt, hogy megakadályozzák az elnöki intézkedést, de a katonai jogrend miatt a katonák megakadályozták őket az előrehaladásban.

Dél-Koreában különleges katonai jogrendet léptetnek életbe, miután a jobboldali-konzervatív elnök, Jun Szogjol a helyi idő szerint este 10 óra után bejelentette ezt a lépést. A hírforrások, köztük a Korea Herald, részletesen beszámoltak az eseményről.

Jun a televízióban elhangzott beszédében hangsúlyozza, hogy a katonai jogrend bevezetésének célja a dél-koreai állampolgárok szabadságának és boldogságának megóvása. Szerinte ez a lépés elengedhetetlen ahhoz, hogy megakadályozzák "az államellenes erők" tevékenységeit, amelyek veszélyeztethetik a társadalmi stabilitást és a polgárok jogait.

Katonai jogrendet hirdetek, hogy megóvjam a szabad Koreai Köztársaságot az észak-koreai kommunista erők fenyegetésétől. Célom, hogy felszámoljam az aljas észak-koreai államellenes csoportokat, amelyek veszélyeztetik népünk szabadságát és boldogságát. Elkötelezetten védem a demokratikus értékeket és a szabad alkotmányos rendet, hogy biztosítsam hazánk jövőjét és jólétét.

- ígérte az elnök, ami a lap tudósítása szerint egyértelműen a liberális ellenzéki párt, a Demokratikus Összefogás Pártja által irányított parlamentre utalt, mivel az idén áprilisi parlamenti választások után a konzervatív Polgári Erők Pártja elvesztette parlamenti többségét és kisebbségi kormánnyal vezetnék az országot.

Jun kifejtette, hogy nem maradt más lehetősége, mint egy ilyen lépést tenni "a szabad és alkotmányos rend megóvása" érdekében. Hozzátette, hogy az ellenzéki pártok gyakorlatilag túszul ejtették a parlamentet, ezzel megnehezítve az ország hatékony működését.

Az elnök nem részletezte, hogy a rendkívüli katonai jogrend milyen lépésekkel járhat. A koreai alkotmány szerint ez egyébként felfüggeszti a parlament, valamint a politikai pártok működését is.

Az elnök bejelentését még saját politikai formációja, a Polgári Erők is elmarasztalta. Han Donghon pártelnök hangsúlyozta, hogy a rendkívüli katonai jogrend alkalmazása helytelen lépés, és ígéretet tett arra, hogy a parlamentben közösen, az emberekkel együtt fellépnek a bevezetése ellen.

Az elnök bejelentkezése után egy, a koreai közösségi médián feltöltött élővideóban Lee Jaejung arról beszélt,

A tankok, páncélozott szállítókocsik és fegyveres katonák, akik késeikkel készülnek, dominálják az ország területét. A Koreai Köztársaság gazdasági helyzete súlyosan megrendült, és már nincs visszaút. Polgártársaim, kérlek, gyertek el a parlament elé!

A parlamentbe azért lépünk be, hogy hangot adjunk az emberek igényeinek és vágyainak, képviseljük a közérdeket, és formáljuk közös jövőnket.

Related posts