A drogok káros hatásai egyértelműek. Kérlek, Gergő, igyál egy kis vizet! A Kutyapárt az alkoholizmus ellen emelte fel a szavát.

"Mit mondhatnánk most, amikor már az is népszerűsítésnek nevezhető, hogy kimondjuk: a fű nem egyenlő kokain. Mit tehetünk, Gergő? Igyunk?" - kérdezte Döme Zsuzsanna, Ferencváros kutyapárti alpolgármestere, mire a mellette álló pártelnök, Kovács Gergely meghúzta a lapos üveget. A párt arra biztatta a jelen lévő pár száz embert, hogy próbáljanak alkoholfogyasztással leszokni a drogokról, mert azt a kormány támogatja is.
A Kutyapárt által minden évben megrendezett Million Marijuana March idén különösen aktuális jelentőséggel bír, hiszen a kormány legújabb, tizenötödik alaptörvény-módosítója tovább szigorította a drogtörvényeket. Döme már azon töprengett, hogy talán elég lenne csupán a tavalyi beszédét megismételni, mivel az "okos drogpolitika" felé vezető úton már évek óta nem történt érdemi előrelépés.
"Üzenem a kormánynak, hogy a dizájnerdrogok nem tegnap jelentek meg, hanem legalább 10 éve" - mondta, és hozzátette, hogy politikai kampányokra milliárdok mentek el, de prevencióra nem volt pénz. Később arról is beszélt, hogy a prevenció intézményeit a kormány az utóbbi évtizedben sikeresen felszámolta.
A rendezvény lebonyolítása nem volt egyértelműen biztosítva, hiszen kezdetben a rendőrség elutasította a kérvényt, az új törvényre hivatkozva. Azonban mivel az új jogszabály még nem kapta meg a végső jóváhagyást, végül zöld lámpát kaptak a programhoz. Ez különösen fontos, mivel hetek óta folyik a diskurzus arról, hogy valójában mit is takar a "drog népszerűsítésének" tilalma.
"Mint politikai párt továbbra is beszélhetünk a politikai céljainkról, és ez nem számít népszerűsítésnek" - mondta kérdésünkre Döme, aki szerint "nagy megnyugvás, hogy egy politikai párt még szervezhet ilyen demonstrációt", mert közben az emberek az új drogügyi államtitkár "sajtóinterjúiból próbálják kitalálni, hogy akkor mi a népszerűsítés, és mi az, ami még belefér".
Dömét arról is megkérdeztük, hogy az újonnan bevezetett drogtörvény milyen hatással lehet a 2024-ben elfogadott fővárosi drogstratégiára. "Elméletileg nem ütközik, mivel a stratégiának is van egy ártalomcsökkentő és kínálatcsökkentő munkacsoportja, amely a rendőrség felügyelete alatt működik, ugyanakkor a prevencióra is kiemelt figyelmet fordít" - válaszolta Döme.
Döme véleménye szerint a drogtörvény körüli hisztéria csupán "őrület". Úgy látja, hogy ez a jelenség nem más, mint egy újabb propaganda, amit az elmúlt évek során már számos más ügy kapcsán is tapasztalhattunk. Szerinte az újabb, nagyszabású drogháború sem fogja megoldani a problémákat, hiszen eddig is csak súlyosbította a helyzetet. Kiemeli, hogy a gyermekeinket csupán azért zaklatják, mert színes nadrágban merészkednek az utcára; a rendőrök, akiknek nem ez lenne a feladatuk, kénytelenek őket egy kapualjba rángatni és igazoltatni.
Döme tisztában van azzal, hogy a "kampányszempontból nagyon könnyen érthető üzenet a drogok ártalmassága", ugyanakkor a téma bonyolultságát gyakran elkerülik a diskurzusban. Valószínű, hogy a Tisza Párt irányába is utalt az a színpadi megnyilvánulása, amikor a politikai haszonszerzés kapcsán említette, mennyire nyereséges hallgatni ezekről a problémákról. "Buzik, drogosok, óriási hiba lenne ennyi év csend után bármelyik csoport mellett kiállni."
A ferencvárosi droghelyzet kapcsán azt nyilatkozta, hogy a kerület perifériás területein "tavaly nyár elején jelentős problémák merültek fel, sok fiatal kísérletezett dizájner drogokkal". Döme ekkor minden érintett szervezetet összehívott, és elindított egy átfogó információs kampányt. Célja az volt, hogy segítsen a helyi lakosoknak megkülönböztetni a hajléktalanokat a drogproblémákkal küzdőktől, valamint tájékoztatni őket arról, hogy melyik szervezethez érdemes fordulniuk az adott problémákkal kapcsolatban.
A vasárnapi eseményen videóüzenetben bejelentkezett Szemelyácz János addiktológus is, akivel mi is hosszabban beszélgettünk az új drogtörvényről.