Gödöllőn különleges élmény vár a látogatókra: Ferenc pápa által használt Erdélyi Evangeliarium is megtekinthető, mindezt pedig Schöck Gyula életmű-kiállításával együtt kínálják. Ne hagyja ki ezt az egyedülálló lehetőséget, hiszen a kiállítás csupán 9 napo


A magyar könyvkultúra évszázadokon átívelő hagyományát idézi meg Schöck Gyula életmű-kiállítása, amely a facsimile-készítés művészetét állítja középpontba. A tárlat nem csupán egy kiemelkedő szakember munkásságát mutatja be, hanem rávilágít arra is, hogy a könyv nem csupán tartalomhordozó, hanem műtárgy, amelynek fizikai megjelenése, anyaga és kidolgozottsága is hordozza az évszázadok üzenetét.

Schöck Gyula neve egybeforrt a magyar könyvművészet legmagasabb szintű hagyományainak ápolásával. Az elmúlt évtizedekben számos kiemelkedő facsimile-kötet elkészítésében vállalt kulcsszerepet, legyen szó a Budai krónika újrakiadásáról, a Pécsi Missale vagy Janus Pannonius 1518-as verseskötetének hiteles másolatáról, műhelyében pedig már készül a Pray-kódex és a Képes Krónika kritikai kiadása, valamint a Kauffmann-haggáda, a középkori zsidó kéziratosság egyik legbecsesebb darabjának facsimiléje.

Rózsa Dávid, az Országos Széchényi Könyvtár főigazgatója beszédében hangsúlyozta, hogy Schöck Gyula a könyvkészítés mind technikai, mind művészeti aspektusainak egyik legelismertebb szakértője. Legyen szó különböző papírfajtákról, a kötészeti eljárások sokszínűségéről vagy a nyomdai aranyozás mesterségbeli tudásának legmagasabb szintű megvalósításáról, Schöck munkássága példaértékű az iparágban.

A főigazgató Kosztolányi Dezső szavait idézte, kiemelve, hogy a könyvművész minden esetben az eredeti értékéhez hűen, a legnagyobb precizitással végzi munkáját. A kiállításon olyan ritkaságok is megjelennek, mint az Erdélyi Evangeliarium, melyet Ferenc pápa a 2019-es csíksomlyói misén használt, vagy a középkori magyar írásbeliség egyik legkincse, a Philostratus-kódex.

Related posts