A Harvard Egyetem jogi lépéseket tett az Egyesült Államok kormánya ellen, miután a támogatások befagyasztása komoly aggályokat vetett fel az intézmény működésével kapcsolatban.


A kormány elvárásai között kiemelt szerepet kap, hogy a szövetségi támogatásokért cserébe a felvételi folyamat során, valamint az alkalmazottak kiválasztásánál kizárólag az érdemek legyenek a mérvadók. Fontos, hogy sem a nem, sem a faj, sem a származás ne befolyásolja a döntéseket.

A Harvard Egyetem jogi lépéseket tett az amerikai szövetségi kormány ellen, hogy megakadályozza a több mint 2,2 milliárd dolláros (777 milliárd forint) támogatásának befagyasztását.

A múlt héten az amerikai szövetségi kormány döntése értelmében több mint 2,2 milliárd dollárnyi támogatást fagyasztottak be a Harvard Egyetem javára. A kormány álláspontja szerint az intézmény nem felelt meg azoknak a követelményeknek, amelyek a politikai aktivizmus korlátozására vonatkoznak.

Az intézmény által a bostoni szövetségi bíróságon benyújtott kereset szerint Donald Trump amerikai elnök széles körű támadást indított a nagy egyetemek magas színvonalú kutatásainak finanszírozása ellen, arra hivatkozva, hogy fel akarja számolni az általa antiszemitizmusnak és ideológiai elfogultságnak nevezett jelenségeket.

"A keresetben az áll, hogy ez az ügy tükrözi a kormány azon szándékát, miszerint a szövetségi finanszírozás megvonását eszközként alkalmazza, hogy a Harvardon a tudományos döntéshozatal feletti kontrollt megszerezze."

A Harvard Egyetem álláspontja szerint a Trump-adminisztráció intézkedései önkényesek és jogellenesek, továbbá megsértik az egyetem szólásszabadsághoz fűződő alkotmányos jogait.

A Boston közelében található Cambridge városában működő egyetem a jogi eljárás során számos szövetségi tisztviselőt és ügynökséget nevezett meg, beleértve az energiaügyért, az oktatásért, valamint az egészségügyért és humán szolgáltatásokért felelős minisztériumot is.

Alan Garber, a Harvard Egyetem elnöke, a múlt héten nyílt levélben tájékoztatta az intézmény közösségét arról, hogy nem teljesítik a kormány által támasztott követelményeket. A levélben Garber hangsúlyozta, hogy Harvard nem hajlandó feladni függetlenségét, és határozottan kiáll alkotmányos jogai mellett.

Harrison Fields, a Fehér Ház szóvivője közleményében úgy fogalmazott, hogy a Harvardhoz hasonló intézményeknek nyújtott "szövetségi támogatás húsos fazeka" kimerülőben van.

"Az adófizetők által biztosított források kivételes lehetőséget jelentenek, és a Harvard nem felel meg azoknak az alapvető követelményeknek, amelyek szükségesek e kiváltság elnyeréséhez" - nyilatkozta Fields.

A szövetségi kormányzat már többször jelezte a Harvard Egyetem vezetésének, hogy összesen mintegy 9 milliárd dollárnyi szövetségi támogatást kockáztat, amennyiben 2025 augusztusáig nem intézkedik átfogó reformokról az intézmény irányításában és vezetőségében. A kormány elvárásai között kiemelt szerepet kap, hogy a szövetségi támogatásokért cserébe a felvételi folyamat során, valamint az alkalmazottak kiválasztásánál kizárólag az érdemek legyenek a mérvadók. Fontos, hogy sem a nem, sem a faj, sem a származás ne befolyásolja a döntéseket.

A Harvard Egyetemnek további elvárásoknak kell megfelelnie: át kell alakítania azokat az egyetemi tanulmányi programokat, amelyekkel kapcsolatban antiszemitizmus gyanúja merült fel. Emellett szükséges reformokat végrehajtania a diákok fegyelmi eljárásainak terén, valamint fel kell számolnia a sokszínűségi, méltányossági és befogadási (DEI) programokat.

Az amerikai kormányzat március elején figyelmeztetett, hogy 400 millió dollár szövetségi támogatást vonhat vissza a Columbia Egyetem számára, ha az nem tesz hatékony lépéseket az antiszemitizmus ellen. E figyelmeztetés nyomán a New York-i intézmény bejelentette, hogy megfelel a Trump-kormány elvárásainak, és különféle intézkedéseket vezetett be az antiszemitizmus elleni küzdelem érdekében. Ezen intézkedések között szerepelnek a demonstrációk szabályainak átdolgozása és a szervezeti struktúrában végrehajtott változtatások.

Related posts