A hatékonyság fokozása csupán a fejlődés egyik aspektusa – a kis- és középvállalkozások számára a kihívások időszaka lehetőséget kínál arra, hogy saját javukra fordítsák a nehézségeket.

Egy sor tényező miatt nem néznek ki túl jól a magyar gazdasági mutatók, és ezt a hazai kis- és középvállalati vezetők első kézből tudják visszaigazolni. A támogatások és kedvező hitelek menekülő útvonalat jelentenek, de ezen felül hosszú a házi feladat lista, amelynek megvalósítása elengedhetetlen a talpon maradáshoz. A Portfolio és a KAVOSZ kilenc állomásos kkv roadshow-jának nyitó helyszínén, Veszprémben vezető gazdasági szakemberek és helyi vállalkozók osztották meg személyes tapasztalataikat a kilábalás lehetséges módjairól.
A Portfolio és a KAVOSZ közös országjárása Veszprémben indult útjára, ahol a kis- és középvállalatokat érintő legégetőbb gazdasági és finanszírozási kérdések kerültek terítékre.
Madár István, a Portfolio Csoport vezető elemzője, a magyar gazdaság helyzetének alapos vizsgálata során hangsúlyozta, hogy az infláció várhatóan ebben az évben is meghaladja majd a gazdasági növekedést.
A 2010-es évek során már-már természetesnek vettük a gazdasági növekedés folyamatos bővülését, ám 2019-ben véget ért ez a növekedési aranykor. Jelenleg a várt élénkülés elmarad, és a szakértő szerint a helyzet nem mutat kedvező fejlődést.
Ami igazán szomorú, hogy 2022 óta stagnál a fejlődésünk, és letértünk a korábbi növekedés irányvonaláról. Ugyanakkor a múlt tapasztalataiból sok értékes tanulságot meríthetünk.
- mondta Madár István.
A 2020-as időszak radikálisan eltér a korábbi évektől, hiszen az erősebb keresleti és kínálati korlátok mellett a gazdaságpolitikai mozgástér is jelentősen beszűkült. A lényeges kérdés most az, hogy vajon ezek a fékező hatások tartósak maradnak-e a jövőben.
Tény, hogy részben strukturális, részben ciklikus tényezőkről van szó, és míg a fogyasztásban van a legnagyobb növekedési potenciál, a beruházások zuhanása kiemelten érzékenyen érinti a kilátásokat.
Az infláció hosszú árnyéka a reálbér-emelkedés ellenére erősen hat, ezt pedig egy sor negatív tényező tetézi, ahol a Trump által kirobbantott vámháború csak hab a tortán, sorolta a magyar gazdaság előtt tornyosuló nehézségeket a vezető elemző.
Czimbalmos Levente, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Digitalizációs Kollégiumának titkára és módszertani vezetője hangsúlyozta, hogy Magyarország sokáig kedvezőtlenül szerepelt az uniós digitális fejlettséget mérő DESI index vonatkozásában. Ugyanakkor pozitív fejlemény, hogy a digitális intenzitás kompozit indexe javulást mutat, ami biztató előrejelzés a jövőre nézve.
"Az utóbbi időszakban egy jelentős digitális fejlődés vette kezdetét, amelynek eredményeként már közelítünk az uniós átlaghoz, de ez még korántsem elegendő" - hangsúlyozta. Czimbalmos Levente emellett kiemelte, hogy a digitalizációra irányuló befektetések az egyik leggyorsabban megtérülő lehetőséget kínálják.
Ez a folyamat soha nincs kész, ehhez túl gyorsan fejlődik minden, a digitalizáció segítségével azonban jelentősen nő a vállalat ellenállóképessége
- tette hozzá.
Gazsi Attila, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége elnökhelyettese, a szervezet legfontosabb eredményeit és jövőbeli céljait osztotta meg a hallgatósággal. "Az érdekvédelem szellemében folyamatosan összegyűjtjük a vállalkozók javaslatait, hogy elősegítsük a helyzetük javítását. Különösen kiemelendő, hogy az adminisztrációs terhek csökkentése továbbra is egy központi téma számunkra" - emelte ki Gazsi Attila.
A válságkezelési és versenyképességi tapasztalatokat középpontba állító vállalatvezetői kerekasztal-beszélgetés keretein belül, Tornai Tamás, a VKIK Ipari Tagozata alelnöke moderálásával, Fehérvölgyi Beáta, a Pannon Egyetem dékánja hangsúlyozta az oktatási és vállalkozói szféra közötti szorosabb együttműködés szükségességét. Kiemelte, hogy a tehetségek vonzása a felsőoktatási intézmények számára kiemelt fontosságú, különösen a romló demográfiai helyzet tükrében.
Fehérvölgyi Beáta hangsúlyozta, hogy a nemzetközi akkreditáció, amelyet most nyertünk el az üzleti iskoláink számára, kulcsszerepet játszik céljaink megvalósításában. A régióban tizennégy ilyen akkreditáció található, és bízunk benne, hogy ez segít abban, hogy a nemzetközi hallgatók számát megduplázhassuk.
Kamrás Gábor, a BACHL Hőszigetelőanyag-gyártó Kft. ügyvezetője kifejtette, hogy a jelenlegi helyzet a Covid időszakhoz képest sokkal kedvezőtlenebb. Míg akkor a piaci környezet kedvezett a növekedésnek, és a felújításokra szánt források bőségesek voltak, most a vállalat kénytelen csökkenteni a termelési kapacitását, ami jelentős költségekkel jár. A felszabaduló erőforrásokat arra használják fel, hogy elvégezzék a kötelező, de sokszor időigényes adminisztratív feladatokat, valamint minden olyan tevékenységet, amely a jogszabályi előírásokhoz kapcsolódik. Ezen túlmenően munkatársaik továbbképzésére is hangsúlyt fektetnek, hogy a csapat folyamatos fejlődését biztosítsák.
Mogyorósi Tamás, az Alap Európa Kft. ügyvezető igazgatója hangsúlyozta, hogy az erőltetett elektrifikáció következményeként az autóiparban jelentős áremelkedések figyelhetők meg.
A jövőbe tekintés most különösen lényeges. A támogatások kihasználása elengedhetetlen, de a folyamatos innováció szellemében a hatékonyság fokozása és az új piacok felfedezése még sürgetőbb feladatunkká vált.
- hívta fel a figyelmet.
Zentai Tibor, a Vesz-Mont 2000 Kft. ügyvezetője a kínai versenytársak drámai előretörésére hívta fel a figyelmet, amely alapjaiban formálja a cég működését. "Légüres térbe érkeztünk" - fogalmazott, hangsúlyozva, hogy ez a kihívás új megközelítéseket és innovációt követel meg, hogy megőrizzék piaci pozíciójukat.
A versenyelőny megőrzéséhez elengedhetetlen a hatékonyság fokozása, ám ez önmagában nem elegendő. A sikerhez komplex megközelítés és innovatív megoldások szükségesek, amelyek túlmutatnak a puszta teljesítményjavításon.
"A közös gondolkodás elengedhetetlen ahhoz, hogy megtaláljuk a megfelelő lépéseket ebben a helyzetben. Emellett a beszállítói lánc szoros együttműködése is kulcsfontosságú a versenyképesség növeléséhez" - fogalmazott a szakértő.