"A hazatérés jelentősége mindig attól függ, honnan indultál" - E jeles napon, 70. születésnapján érkezett haza a NASA legidősebb űrhajósa (videóval együtt).

Képzeld el, milyen különleges élmény lehetett egy szülinapi buli a kazah sztyeppén, ahol az ünnepelt ejtőernyővel szállt le a végtelenbe nyúló fűrészelt tájra! A szél fújta a haját, miközben a földet közelítette, majd egy izgalmas "puffanással" érkezett meg a fűbe. Ez a rendhagyó ünneplés biztosan felejthetetlen emlékeket hagyott mindenkiben!
Április 20-án Don Pettit, a NASA legidősebb aktív űrhajósa, ünnepli hetvenedik születésnapját. Az űrhajós nemcsak születésnapját ünnepli, hanem két orosz kozmonauta társaságában tér vissza a Földre a Nemzetközi Űrállomásról (ISS). A visszatérés a kazahsztáni időzóna szerint vasárnap hajnalban történt, így Pettit újra otthon lehet, hogy megünnepelje ezt a különleges alkalmat.
A Szojuz MS-26-os küldetés során hazaérkezett az ISS legénységének három tagja. A hazaúton Pettit mellett két orosz űrhajós: a 53 esztendős Alekszej Ovcsinyin és a 39 éves Ivan Vagner is részt vett – számolt be róla a space.com szakmai portál.
Donald Pettit 1955-ben látta meg a napvilágot Oregon állam gyönyörű tájain. Számára a hazatérés nem csupán egy földrajzi hely, hanem egy érzés, ami mindig attól függ, honnan indult. Mielőtt elindult volna felfedezéseire, gondolatait és tapasztalatait egy írásba foglalta, amelyben kifejezte a világ iránti kíváncsiságát és az otthonról való távol lét mélyebb jelentését.
Miután hét hónapnyi időt töltöttem az űrállomás végtelen magasságában, a Szojuz kapszulával fogok leszállni Kazahsztán végtelen sztyeppéin. Amikor az utasszállító jármű végre földet ér a sivatag homokján, szó szerint a Föld másik felén leszek, közel húszezer kilométerre az otthonomtól. Mégis, egy különös érzés kerít hatalmába: hazatértem.
A tapasztalt űrhajós ábrándozva tekintett a jövő felé, ahol egy napon a Marsról érkező űrhajósok lépnek majd a Földre, és amikor a kék bolygóra néznek, szívükben a hazaérkezés boldogsága fog visszhangozni. "Ők is úgy fognak érezni, mint én," gondolta, "mintha újra hazatértek volna, és a Föld, ez a gyönyörű ékszer, várná őket."
Az MS-26-os misszió szombat este sikeresen levált az ISS Raszcvet orosz moduljáról. Ezt követően, a meghajtó fokozat leválasztása után, az űrhajó ejtőernyői segítségével zökkenőmentesen landolt a Föld felszínén.
A landolást követően a legénységet egy orosz mentőcsapat és egy amerikai orvoscsoport várta, akik azonnal a segítségükre siettek. Helikopterrel szállították őket Karaganda városába, ahol Pettit a NASA repülőgépével folytatta az útját Houstonba. Eközben a két orosz űrhajós a Csillagvárosba vezető úton haladt, ahol a kozmonauták felkészülésének központja található.
Pettit számos izgalmas kísérletben vett részt az ISS-en eltöltött ideje alatt. Különösen emlékezetes volt számára, amikor saját tervezésű zéró gravitációs csészéből fogyasztotta el italát. Emellett a jegesedés űrbeli folyamatait is alaposan tanulmányozta, hozzájárulva ezzel a tudományos ismeretek bővítéséhez. Továbbá, aktívan közreműködött több amerikai űrhajó, például a Dragon és a Cygnus küldetéseinek biztonságos lebonyolításában, ezzel is biztosítva a sikeres űrutazások zavartalanságát.
Ovcsinyin és Vagner tavaly év végén egy lenyűgöző, több mint hét órás űrsétát teljesítettek, amelynek során egy röntgen spektrométert szereltek fel a Zvezda orosz modulra. Ezen kívül a küldetésük során több Szojuz és Progressz űrhajó érkezését és indulását is támogatták, hozzájárulva ezzel a Nemzetközi Űrállomás működéséhez.
Ez volt Pettit és Ovcsinyin negyedik űrutazása, míg Vagner számára ez a második alkalom volt az űrben. Az amerikai űrhajós eddig összesen 590 napot töltött a világűr mélyén, míg Ovcsinyin e tekintetben egy kicsit megelőzte, hiszen ő 595 napot tapasztalt meg a súlytalanság állapotában. Érdekesség, hogy a legénység legfiatalabb tagja, Vagner is veteránnak számít, hiszen már 416 napot eltöltött a kozmosz végtelenjében.
Az űrutazás történetében Oleg Kononyenko tartja a rekordot, hiszen öt különböző küldetés során összesen 1 110 napot töltött a világűr végtelenjében. E mögött a lenyűgöző teljesítmény mögött Ovcsinyin is "csupán" a tizenharmadik helyen áll a ranglistán. Érdekesség, hogy a legidősebb asztronauta címét az amerikai Ed Dwight birtokolja, aki tavaly, kilencven évesen csupán tíz percet töltött az űrben a Blue Origin űrhajóján – de a korát tekintve ez valóban figyelemre méltó teljesítmény!