A jegybank ezer milliárd forintos kötvényprogramjából némi forrás is eljutott a Matolcsy-féle ingatlanpiacra.

A 24.hu figyelmeztetése szerint a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alapítványához kapcsolódó ingatlanos vállalat, valamint Matolcsy György volt jegybankelnök környezetéhez tartozó cégek is részt vettek a jegybank kötvényprogramjában.
A kötvénykibocsátók minősítését tartalmazó MNB-listán szerepel
A GTC Magyarország Ingatlanfejlesztő Zrt. összesen 59,4 milliárd forint kötvénykibocsátásra kapott lehetőséget. A SkyGreen Buildings Kft. összesen 32 milliárd forint kötvénykibocsátásra kapott lehetőséget.
A kibocsátott kötvények jegyzésének mértéke az MNB részéről továbbra is kérdéses, mivel a jegybank nem reagált a cégek kötvényprogramjaival kapcsolatos érdeklődésre. Az információhiány miatt nem lehet pontosan meghatározni, hogy mennyit vásároltak a kötvényekből.
A GTC Magyarország Ingatlanfejlesztő Zrt. az 1994-ben alapított GTC-csoportba tartozik. Az ingatlanbefektető és -fejlesztő csoportnak Lengyelországban, Kelet- és Dél-Európa fővárosaiban (Budapest mellett Belgrádban, Bukarestben, Szófiában és Zágrábban) vannak befektetései és fejlesztései. Az anyavállalat, a lengyel tőzsdén jegyzett Globe Trade Center S.A. (GTC) az a cég, amelynek többségi részét a PADME alapítvány 2020-ban megszerezte az Optima Befektetési Zrt.-n keresztül, és amely az Állami Számvevőszék jelentése alapján a legnagyobb veszteségokozó a PADME portfóliójában.
A SkyGreen Buildings mögött két magántőkealap, a Sky I. és a Sky II. áll, amelyek tulajdonosa nem nyilvános. Az alapok kezelése a Quartz Befektetési Alapkezelő Zrt. feladata, amely Száraz István irányítása alatt működik. Érdekesség, hogy Száraz István jó barátságot ápol Matolcsy Ádámnal, aki a volt jegybankelnök fia. A pénzügyi háttér így rejtélyes, hiszen a befektetők kiléte nem ismert.
A programot a jegybank 2019-ben papíron a vállalati kötvénypiac felpörgetése céljából indította: a kibocsátott kötvények egy részét az MNB jegyezte le, így egyrészt keresletet, másrészt olcsó finanszírozást biztosított a kedvezményezetteknek. A program keretét többször megemelték, végül 1550 milliárd forinton zárták le. A gyakorlatban a programban számos NER-közeli nagyvállalkozás vett részt, például Mészáros Lőrinc tőzsdei érdekeltsége, az Opus, Szíjj László Duna Aszfaltja, vagy Jászai Gellért 4iG-je.