Adófajták Magyarországon: Tíz év óta nem tapasztalt változások Az adórendszer folyamatosan változik, és Magyarországon az utóbbi évtizedben számos új adófajta jelent meg, valamint a meglévők is jelentős átalakuláson mentek keresztül. Ez a tíz év különöse


A Jalsovszky ismét megszámolta, hogy hány adónem van Magyarországon. A tapasztalatok: az elmúlt két év különadókkal tűzdelt időszaka után ismét ígéretes, csökkenő pályára kerültünk. De azért a söralátétig még mindig van hova fejlődni.

Az alábbiakban bemutatjuk Fehér Tamás írását, aki a Jalsovszky ügyvédi iroda partnerének számít.

Az elmúlt évtized változatos tendenciát mutatott az adónemek számában. 10 évvel ezelőtt, amikor napirendre került a kormányzat adórendszer-egyszerűsítési terve, kereken 60 adófajtát találtunk.

Talán a ráirányult figyelemnek is köszönhetően, az adónemek száma ezt követően folyamatosan csökkent; úgy tűnt, hogy a kormányzat is elkezdett törekedni arra, hogy az adóegyszerűsítés az adók számában is megmutatkozzon. 2022-re mindössze 51 darab adónk maradt. Akkor azonban a különféle veszélyhelyzeti intézkedések nyomán, na meg a globális minimumadónak köszönhetően olyannyira megfordult a trend, hogy 2024-ben rekordszámú, 61 adónemet számolhattunk össze.

A Jalsovszky az utóbbi években minden tavasszal a Portfolio platformján osztotta meg exkluzív elemzését az adófajták világáról. Az elmúlt évek során e témában megjelent írásaik a következőképpen alakultak:

Örömmel tapasztalhatjuk, hogy idén sikerült közelebb kerülnünk a múltbeli trendvonalhoz, hiszen...

az elmúlt év során kereken 7 adónemtől is megszabadultunk, így 2025-re már csak 54 adónemmel fordultunk rá.

Ha alaposan szemügyre vesszük a grafikont, nyilvánvalóvá válik, hogy ez az elmúlt egy évtized legjelentősebb adószámcsökkenése egyetlen év leforgása alatt.

A megszüntetett adók egytől egyig ágazati különadók, és ha hinni lehet a 2025-ös előirányzatoknak és az előzetes tényszámoknak, ezek megszüntetése önmagában 140 milliárd forintos kiesést okoz majd a költségvetésnek. Ebből a legnagyobb, mintegy 40 milliárdos lyukat a közművezetékek adójának megszüntetése okozhatja úgy, hogy 2023-ban még 54 milliárd forintnyi bevétele származott belőle az államnak. Ezen kívül a gyógyszergyártókat, a légitársaságokat és a távközlési cégeket terhelő egyes adók szűntek meg, valamint a megújuló energia termeléséhez kötődő egyes ágazati adók.

Amennyiben alaposabban megvizsgáljuk a számok mögött rejlő valóságot, felfedezhetjük, hogy a látszólag pozitív irányzatok mellett bizonyos szokatlan eltérések is felbukkannak - amelyek mind a költségvetési, mind az adózási aspektusokat érintik.

Az adók terén a legfontosabb tényező tavaly, a szociális hozzájárulási adón kívül, az áfa volt. Azonban köztudott, hogy az e téren realizált bevételek jelentős mértékben, mintegy 14%-kal, elmaradtak a kitűzött céloktól, így körülbelül 1200 milliárd forintos hiányt hagytak maguk után a költségvetésben. Érdekes módon, a társasági adóból származó bevételek is visszaestek, 13%-kal elmaradva a tervezettől. Bár ennek a tételnek a részesedése kisebb, a következmények így is "csupán" 145 milliárd forintos bevételkiesést jelentettek.

A relatíve alacsony adóteher mellett egy különös adónem mégis jelentős veszteséget okozott: a reklámadó. Ezt a különleges "zombiadót" már éveken át jegyzik, de érdemi mértéke állandóan 0%-on stagnál. Jelenleg tehát nem kell reklámadót fizetni, azonban a helyzet nemhogy semleges, hanem - valószínűleg a korábbi évek módosításainak következményeként - tavaly 26 millió forintos veszteséget generált a költségvetés számára. Ha a kormányzatnak nem áll rendelkezésére valamilyen átfogó terve ezzel az adónemmel kapcsolatban, akkor talán érdemes lenne végre valóban megszüntetni azt.

Végül: bizony jelenleg még az adó befizetését is megadóztatja az állam. A vállalkozásoknak ugyanis nincs választásuk, csak átutalással fizethetik meg az adójukat - ugyanakkor az ilyen utalások sem mentesek a tranzakciós illeték alól. Vagyis, akárhányszor egy vállalkozás pl. áfát vagy társasági adót fizet, mindannyiszor a tranzakciós illetéket is felszámítják utána.

Related posts