Ausztria fokozatosan feloldja a ragadós száj- és körömfájás miatt bevezetett behozatali korlátozásokat.

Április 14-től Ausztria jelentős enyhítéseket vezet be a Magyarországra és Szlovákiára vonatkozó állatbehozatali korlátozásokban. Az új rendelkezések értelmében csupán a ragadós száj- és körömfájással sújtott területekről lesz tilos állati eredetű termékeket behozni az országba. Ugyanakkor ez a változás nemcsak az ellenzéki politikai körökben, hanem több kormánypárti képviselő körében is vitát generál, akik kétségeiket fejezik ki a lépés indokoltságát illetően.
Ausztria április 14-től enyhíti a Magyarországra és Szlovákiára vonatkozó behozatali korlátozásokat, amelyeket a ragadós száj- és körömfájás járványügyi helyzete miatt vezettek be. A döntés azonban heves vitákat generált az országban – számolt be róla a Salzburg24.
Az Ausztriai Szociáldemokrata Párt (SPÖ) által vezetett osztrák egészségügyi minisztérium legfrissebb közleménye szerint a közelgő változások "nem hoznak semmiféle enyhülést". A tárca hangsúlyozta, hogy az új szabályozás nem a korábbi behozatali tilalom továbbvitele, hanem kifejezetten azokra a térségekre összpontosít, ahol a kockázat valóban megnövekedett. Hétfőtől a korlátozások csak azokra a területekre vonatkoznak, amelyeket az uniós járványügyi előírások alapján védett, megfigyelési vagy egyéb korlátozások alá eső övezetként határoztak meg.
A jelenlegi szabályozást az Egészségügyi Minisztérium és a Földművelésügyi Minisztérium közösen fogadta el, és az importtilalmat célozza a ténylegesen veszélyeztetett területekre
„A minisztérium szóvivője hangsúlyozta, hogy a legutóbbi intézkedések, melyeket az Egészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Ügynökség (AGES) ajánlására vezettek be, célzott határzárakat és szigorú higiéniai normákat tartalmaznak. Emlékeztetett arra, hogy az átfogó behozatali tilalom az uniós jog keretein belül nem lenne fenntartható, és a vészhelyzet következményeként gazdasági hatásai is lennének Ausztria különböző régióira. A szóvivő kifejtette, hogy a hétfőn életbe lépő rendelet a kormány szintjén született, célja a mezőgazdaság védelme, tudományos alapokon nyugszik, és összhangban áll az uniós jogszabályokkal.”
A minisztérium hangsúlyozta, hogy az új szabályozás kidolgozása során szoros együttműködésben dolgozott a másik kormánypárt, az Osztrák Néppárt (ÖVP) agrártárcájával, azonban koalíciós partnerük részéről heves kritikák érkeztek. Johannes Schmuckenschlager, az ÖVP Országos Tanácsának tagja és az Alsó-Ausztriai Agrárkamara elnöke, "őrültségnek" titulálta a rendeletet. Véleménye szerint a húsvéti utazásokra való tekintettel inkább szigorúbb intézkedések bevezetése lett volna indokolt, a jelenlegi döntést pedig "súlyos hanyagságnak és felelőtlenségnek" minősítette.
A burgenlandi agrárkamara vezetője, Nikolaus Berlakovich, aki a Néppárt színeiben politizál, valamint Anja Haider-Wallner, a zöldek burgenlandi kormányzóhelyettese, határozottan kritizálták a tervezett módosítást. Közös nyilatkozatukban arra hívták fel a figyelmet, hogy az állatok és állati termékek behozatalára vonatkozó korlátozások enyhítését legalább az ünnepi időszakra, az utazások idejére célszerű lenne elhalasztani.
Olga Voglauer, a Zöld Párt mezőgazdasági szóvivője is kifejezte véleményét, amelyben éles kritikát fogalmazott meg:
legfontosabb célunknak továbbra is az ausztriai ragadós száj- és körömfájás kitörésének megelőzése kell maradnia. A húsvéti magyarországi útról hazahozott szalámi nem lehet fontosabb, mint a kelet-ausztriai gazdák jövője és állataink jóléte.
Kifejezte aggodalmát azzal kapcsolatban, hogy vajon igazoltan ellenőrizhetők-e azok az állati eredetű termékek, amelyek az országba érkeznek, és nem a vírussal fertőzött területekről származnak. Hangsúlyozta, hogy amennyiben a járvány Ausztriába jut, annak komoly következményei lennének, különösen a tejipar számára.