A dán miniszterelnök kijelentette, hogy Grönland nem kerül az Egyesült Államok birtokába.

Mette Frederiksen ezt háromnapos grönlandi látogatásán mondta, amit azért ejt meg, hogy kapcsolatot építsen a márciusban megválasztott és még kormányalakítás előtt álló politikai vezetéssel.
Az amerikai alelnök, JD Vance a múlt héten a pituffiki katonai támaszponton éles bírálatot fogalmazott meg Dánia felé, mondván, hogy az ország nem szentel elegendő forrást a terület fejlesztésére. Érkezésekor Mette Frederiksen, dán miniszterelnök határozottan visszautasította Donald Trump amerikai elnök Grönlanddal kapcsolatos kijelentéseit, és hangsúlyozta elköteleződését a grönlandi lakosság támogatása iránt.
"Azt üzenem minden grönlandinak: az az egyetlen kívánságom, hogy mindent megtegyek azért, hogy vigyázzak erre a csodálatos országra, és támogassam Grönlandot ebben a nehéz helyzetben" - mondta a dán kormányfő.
Frederiksen, a dán miniszterelnök, találkozóra készül Jens-Frederik Nielsen grönlandi kormányfővel, aki nemrégiben hangsúlyozta, hogy Grönland határozottan elutasít minden olyan amerikai törekvést, amely az annektálásra irányul.
Az év eleje óta Donald Trump nemzetbiztonsági érvekre hivatkozva igyekszik növelni az Egyesült Államok befolyását a szigeten, ami nem precedens nélküli az amerikai történelemben. JD Vance és felesége látogatása valószínűleg újabb ilyen törekvések előfutára lehet, így érdemes figyelemmel kísérni a közeljövő eseményeit.
A grönlandiak azonban köszönik, de nem kérnek az amerikai ajánlatokból. Ez nem csupán a márciusi választásokon győztes, a grönlandi függetlenséget zászlajára tűző jobbközép Demokraatit véleménye, hanem a politikai spektrum szélesebb részének álláspontja is. Dánia, amely továbbra is gyakorolja a szigetország felett a fennhatóságát, szintén arra törekszik, hogy a stratégiailag fontos terület új vezetésével a lehető legkedvezőbb kapcsolatokat alakítsa ki.
A dán és grönlandi kapcsolatok szorosabbra vonása mindkét ország számára előnyös lehet a Trump-adminisztráció által kiváltott külpolitikai zűrzavar közepette. Ennek ellenére a fokozatos és átgondolt függetlenedési folyamat – amely a győztes jobbközép választási programjának egyik központi eleme volt – valószínűleg meg fog akadni.