Az Európai Bizottság lehetőséget kapott arra, hogy támogassa a Pride rendezvényeket, ám úgy tűnik, hogy a döntés meghozatala előtt mérlegelnek.

Az Európai Bizottság előtt áll egy lehetőség, amely révén garantálhatná, hogy a Budapest Pride felvonulás idén is megvalósulhasson. Azonban úgy tűnik, hogy a döntéshozók körében bizonytalanság tapasztalható - számol be róla a Népszava.
A gyülekezési törvény módosítása - ami alapján betiltanák a Pride-ot - a gyermekvédelmi törvényre hivatkozva korlátozza a gyülekezés szabadságát. Ez az orosz típusú törvény az Európai Bizottság szerint nem felel meg az uniós előírásoknak, ezért beperelték Magyarországot még 2022 végén, amihez több tagállam is csatlakozott.
"A jogi helyzet egyszerű: egy olyan paragrafusra utal vissza a Pride betiltását elrendelő jogszabály, amiről a Bizottság és 15 tagállam egy, az Európai Unió Bírósága előtt folyamatban lévő perben azt képviseli, hogy uniós jogba ütközik" - mondta a lapnak Léderer András, a Magyar Helsinki Bizottság főmunkatársa.
Bár még mindig várnunk kell az ítélet végleges megszületésére, az Európai Bizottság jogosult arra, hogy a megfelelő eljárás keretében kérje az EU Bíróságától egy törvény, vagy annak egy részének ideiglenes felfüggesztését az ítélet meghozataláig. A Bíróság csak akkor dönthet egy tagállami jogszabály alkalmazásának ideiglenes felfüggesztéséről, ha a helyzet sürgőssége, valamint a potenciális károk mérlegelése indokolttá teszi ezt a lépést.
Amennyiben az ideiglenes intézkedést kérvényezné a Bizottság, a Bíróság néhány nap alatt dönthetne. Magyar civil szervezetek szerint ha a Bíróság május 27-ig, vagyis 30 nappal a rendezvény előttig hozna ilyen felfüggesztő határozatot, akkor a magyar rendőrség nem tudná betiltani a felvonulást.
Az Európai Bizottság a kérdéses lapnak kifejtette, hogy mivel a gyülekezési törvénnyel összefüggésben eddig nem indult eljárás, ezért nem tudják kérni a felfüggesztő határozat kiadását. Más szóval, véleményük szerint a gyermekvédelmi törvényhez kapcsolódó módosítás nem áll közvetlen összefüggésben az eredeti gyermekvédelmi jogszabállyal. Jelenleg is folyamatban van az új törvény vizsgálata, de ha a Bizottság hivatalosan is támadná a gyülekezési törvényt, akkor a bírósági eljárásra való várakozás akár egy évig is eltarthat.
"Az Európai Bizottság feladatai közé tartozik az uniós alapjogok védelme. Ha ezt a feladatát komolyan veszi, akkor hatékonyan kell fellépnie a Pride betiltása ellen: nem évek múlva, hanem most van aktualitása ennek a fellépésnek. Ha a Bizottság politikai kalkulációból óvatoskodik, kivár, halogat, akkor a kormány jogsértő akciói mellé áll, nem a jogvédelemre szoruló emberek mellé" - mondta Léderer.