Az izraeli hadsereg tervezi, hogy a Gáza területének 75%-át megszerezze, miközben Trump várhatóan a közeljövőben tűzszünetet hirdethet.

Az Izraeli Védelmi Erők a Hamász elleni harc helyett most a területfoglalásra és az élelmiszer-elosztás szabályozására összpontosítanak. E stratégiájuk célja, hogy a lakosságot három biztonságos zónába csoportosítsák, ezzel biztosítva a védelmet és a szükséges ellátmányokat.
Az izraeli hadsereg bejelentette, hogy a következő két hónap során céljuk Gáza területének 75%-ának ellenőrzés alá vonása - számolt be erről a helyi sajtó.
A Sky News értesülései szerint pedig Donald Trump a következő napokban tűzszünetet jelent be Gázában, a brit csatorna forrásai szerint a bejelentés egy túszalkut is tartalmazni fog. A Trump-kormányzat az elmúlt napokban arra kérte Izraelt, hogy szüneteltesse offenzíváját. Washington egyébként hírek szerint folytatja közvetlen, színfalak mögötti tárgyalásait a Hamásszal.
Az IDF vasárnap bejelentette, hogy az öt hadosztályból álló, "Gideon harckocsijai" néven ismert invázió célja elsősorban nem csupán a megmaradt terroristák likvidálása, hanem a gázai terület élelmiszerosztásának ellenőrzése és a Hamász infrastrukturális rendszerének lebontása.
A kibővített katonai akció keretében Izrael hétfőn új segélyszállítási rendszert vezet be, amely a gázai övezet 2,1 milliós palesztin lakosságát három különálló csoportba osztja. Ezzel párhuzamosan a Gázai övezet háromnegyedének elfoglalására is sor kerül, miközben Netanjahu korábban még a terület teljes kontrolljáról beszélt. A lépés célja, hogy nyomás alá helyezze a Hamászt, és ezzel újra tárgyalásokra kényszerítse őket.
Az IDF terve az, hogy legalább három nagy élelmiszer-elosztó központot nyisson a Gázai övezet déli részén és egyet a térség központjában, ezeket a UG Solutions és a Safe Reach Solutions amerikai vállalatok működtetnék egy új gázai humanitárius hatóság részeként.
Mindegyik központot úgy tervezték, hogy egy teljes héten keresztül 300 ezer palesztin számára biztosítsanak élelmiszert, hogy rotációs alapon fedezzék az élelmiszer-szükségleteiket. Ez a Gáza középső és déli részén élő mintegy 1,1 millió gázai lakosra vonatkozik majd, köztük 550 ezerre az al-Mawasi humanitárius övezetben, 200 ezerre Hán Juniszban és 350 ezerre Gáza középső részén.
A Hamász korábban azt állította, hogy elengedné a túszokat, ha cserébe tartós tűzszünet jönne létre, és az izraeli hadsereg kivonulna a területről. Benjamin Netanjahu miniszterelnök azonban elutasította ezeket a feltételeket, mivel nem eredményeznék a Hamász létezésének megszüntét Gázában.
Izrael közel három hónapon át blokád alatt tartotta a Gázai övezetet, megakadályozva ezzel az élelmiszerek, gyógyszerek és üzemanyagok bejutását. Ez a lépés világszerte heves kritikákat váltott ki, és aggasztó félelmeket keltett az éhínség fenyegető veszélyei miatt.
A múlt héten Izrael beengedte a segélyek egy részét az övezetbe, bár a segélyszervezetek és az ENSZ azt állította, hogy a kiosztott segélyek mennyisége nem elegendő. Izrael ezt vitatja, szerinte a beengedett szállítmányok jó részét a terrorszervezet nyúlja le és árusítja utána pénzért a nyomorgó lakosoknak.
Hétfő reggel három rakéta indult a Gázai övezet déli részéből, célba véve az izraeli településeket a határ mentén - erősítette meg az Izraeli Védelmi Erők (IDF). A kilőtt rakéták közül kettő a Gázai övezet területén belül landolt, míg egyet sikerült megsemmisíteni, mielőtt átléphette volna a határt Izraelbe.