Beigazolódtak a félelmek: Donald Trump bejelentette a vámok emelését.

Donald Trump, az Egyesült Államok elnöke kedden drasztikus lépésre szánta el magát: megduplázta a Kanadából az Egyesült Államokba érkező összes acél- és alumíniumtermékre kivetett vámot, amely így 50 százalékra emelkedett. E döntés hátterében Ontario tartomány 25 százalékos vámja áll, amelyet az Egyesült Államokba irányuló villamos energiára róttak ki.
Donald Trump a Truth közösségi oldalon közzétett bejegyzésében közölte, hogy utasította kereskedelmi miniszterét, hogy további 25 százalékos vámot vessen ki a kanadai fémipari termékekre, amely szerda reggel lép életbe - jelezte a Reuters.
A kanadai fémipari termékekre kivetett vám mértéke mostantól 50 százalékra nő.
Az amerikai elnök felszólította Kanadát, hogy azonnal szüntesse meg az amerikai gazdákat sújtó, általa régóta méltánytalannak nevezett 250-390 százalékos vámot, amelyet különböző amerikai tejtermékekre vetettek ki. Trump azt is bejelentette, hogy hamarosan szükségállapotot hirdet az érintett területeken az áramellátással kapcsolatban.
Ha Kanada nem törli el a Trump által agresszívnak tartott régi vámokat, április 2-tól az Egyesült Államokba irányuló kanadai autóexportot sújtó vámok drasztikus emelése várható. Elemzők aggodalmukat fejezik ki amiatt, hogy ez a lépés egy globális vámháború kirobbanását indíthatja el, amelybe a jelenlegi, Kanadával folytatott adok-kapok is beleillik.
Ahogy azt kedd reggel tapasztaltuk, a főbb amerikai részvényindexek drámai mélyrepülésbe kezdtek. Ennek hátterében Donald Trump váratlan kijelentése áll, miszerint nem kívánt nyilatkozni arról, hogy vámpolitikája milyen hatással lehet a gazdaságra, ami komolyan megzavarta a befektetők bizalmát.
A vámok bevezetése és a kormányzati elbocsátások körüli aggodalmak tovább fokozzák a globális piacok volatilitását. A befektetők egyre inkább attól félnek, hogy ezek a lépések hátráltathatják a világ legnagyobb gazdaságának fejlődését – számolt be róla a Reuters.
A Trump-kormányzatból korábban többen is arról beszéltek, hogy az amerikai gazdaság nehéz időszak elé nézhet. Az amerikai elnök azt mondta, hogy "egy kis zavart" érezhetnek majd a Kanadával, Mexikóval és Kínával folytatott kereskedelmi háborúk miatt, és még az esetleges recessziót sem zárta ki.
Hétfőn a New York-i tőzsde meghatározó vállalatait figyelemmel kísérő S&P 500 index 2,8 százalékos csökkenést mutatott, ezzel pedig az elmúlt kilenc munkanap során összességében már több mint 5 százalékos visszaesést könyvelhet el. Ilyen mértékű esésre öt év óta nem volt példa.
A főleg techcégekből álló Nasdaq 100 index egy nap alatt 3,8 százalékot zuhant, de csökkent a Tesla árfolyama és a bitcoin értéke is. Számos elemző és befektető hangot adott aggodalmának.
Dennis Dick, a Triple D Trading kereskedője úgy véli, hogy a nemzetközi befektetők egyre inkább elhagyják az amerikai piacokat, és alternatív lehetőségek után néznek. "Az emberek elkezdik felszámolni a carry trade pozícióikat. Ez a folyamat nem fog egyik napról a másikra lezajlani" - nyilatkozta a Reutersnek.
Ross Mayfield, a befektetési stratéga véleménye szerint a Trump-kormányzat egyre inkább nyitott arra az elképzelésre, hogy a piaci visszaesés nem feltétlenül jelent problémát számukra. Sőt, akár a recesszió is szóba jöhet, ha ez segíti őket abban, hogy elérjék szélesebb körű politikai és gazdasági céljaikat.