A berlini rendőrfőnök figyelmeztetése szerint a város egyre inkább veszélyessé válik a zsidó közösség és a LMBTQ+ emberek számára.
2023. október 7-e óta a német főváros rendőrsége hatezernél is több nyomozást indított antiszemitizmus és uszítás miatt. A berlini rendőröket is egyre több közvetlen fizikai támadás éri a szélsőségesek részéről.
Barbara Slowik, a berlini rendőrfőnök, figyelmeztetést intézett a város zsidó és homoszexuális közösségeihez. Azt tanácsolta nekik, hogy lehetőség szerint kerüljék azokat a területeket, ahol arab származású lakosok élnek, különösen azokat, akik hajlamosak szimpátiát mutatni a terrorista szervezetek iránt.
A parancsnok a Berliner Zeitungnak nyilatkozva kijelentette, hogy "vannak olyan területek - és ezt nyíltan kell vállalnunk - ahol ajánlom azoknak, akik kipát hordanak, vagy nyíltan vállalják melegségüket, hogy legyenek körültekintőbbek és óvatosabbak."
Slowik azzal folytatta, hogy nem egy meghatározott embercsoportot akart elkövetőként megnevezni, de ténykérdés, hogy vannak olyan városrészek, ahol nyílt antiszemitizmus mutatkozik a zsidó vallású és származású emberek ellen.
Szerencsére a zsidók ellen irányuló erőszakos cselekmények száma viszonylag alacsony, de minden egyes eset súlyos és elfogadhatatlan. "Teljes mértékben megértem, hogy sokan továbbra is félelemmel és aggodalommal élnek" - nyilatkozta a vezető.
A rendőrségi elemzések rámutatnak, hogy bizonyos területeken a nyílt antiszemitizmus gyökerei a terrorista csoportokkal kapcsolatos szimpátiákban keresendők. Ezek a rokonszenvek gyakran felerősödnek a legálisan engedélyezett, de olykor tiltott, szélsőségesen erőszakos megmozdulások révén.
A nyomozás jelentős része az online gyűlöletkeltés, valamint a tulajdonkárosítás és a propagandabűncselekmények vizsgálatára összpontosít. Az erőszakos bűncselekményekkel kapcsolatos 1,300 nyomozás túlnyomórészt rendőrökkel szembeni támadásokat vagy ellenállást érint, olyan esetekre utalva, amelyek a mellékelt képsoron is megjelennek.
A növekvő nyomozások száma önmagában is árulkodó jel a berlini zsidó közösség körében tapasztalható félelemről, amely a támadások lehetőségétől való aggodalomból fakad. A rendőrfőkapitány felhívást intézett a lakossághoz, kérve, hogy bármilyen gyanús tevékenységet azonnal jelentsenek, és hangsúlyozta, hogy a rendőrség minden erőfeszítést megtesz az állampolgárok védelme érdekében. Slowik így fogalmazott: "Közösen kell fellépnünk a gyűlölet és az erőszak minden megnyilvánulása ellen."
Németországban az iszlamista gyűlöletkeltés centrumai főként a városokban működő vallási intézmények (mecsetek, imahelyek), egyes kisebbségi iskolák, és a kulturális intézménynek álcázott központok.
A Deutsche Welle német hírszolgáltató beszámolója szerint egyre fokozódnak a félelmek a berlini zsidó közösségben. Különös figyelmet érdemel, hogy napjainkban több mint 100 000 zsidó él Németország területén, és a történelem sötét árnyai ismét felszínre kerülnek. Csak néhány évtizeddel azután, hogy a német nácik a Holokauszt során 6 millió zsidót és számos homoszexuálist gyilkoltak meg, a közösség tagjai most újra szembesülnek az erőszak lehetőségével.
Ilan Kiesling, a berlini zsidó közösségi szervezet szóvivője a DW számára elmondta, hogy számos zsidó intézmény megerősítette védelmét rendőrségi jelenléttel, védőkerítésekkel és magánbiztonsági szolgálatokkal. Európa-szerte aggasztó mértékben megnövekedtek a zsidó közösségek és intézmények ellen irányuló támadások, ami arra kényszeríti őket, hogy folyamatosan magas szintű biztonsági intézkedéseket vezessenek be a tagok és a létesítmények védelme érdekében.
A zsidó közösségi szervezetek régóta jelentős részesedést szánnak költségvetésükből a biztonság megteremtésére. Sok esetben saját biztonsági csoportokkal rendelkeznek, akik szoros együttműködésben dolgoznak a rendőrséggel és az állami bűnüldöző hatóságokkal.
A közelmúltban tapasztalt támadások és az antiszemita demonstrációk felerősödése után sok zsidó közösség tagja elvesztette a bizalmát a biztonsági intézkedések hatékonyságában. "A szülők rettegnek, egyszerűen csak rettegnek" - nyilatkozta a DW-nek egy berlini zsidó napközi munkatársa. Az intézmény vezetője megérti és elfogadja, ha a szülők úgy döntenek, hogy inkább otthon tartják a gyermekeiket, amennyiben ez lehetséges.
A németországi zsidók jelenlegi helyzetét kettős terhek sújtják. Egyrészt a társadalomban mélyen gyökerező, letagadhatatlan antiszemitizmus, amely valós fenyegetést jelent számukra. Az antiszemita attitűdök nem csupán a múlt árnyait idézik, hanem a mindennapi életüket is befolyásolják. Másrészt, a Soá óta most először tapasztalják meg olyan mértékű erőszakot, amely az izraeli polgári lakosságot célozza meg. Ez a helyzet újra felszínre hozza a régóta dédelgetett traumákat, amelyekkel szembe kell nézniük, és amelyek feldolgozása új kihívásokat jelent számukra.
A támadások óta az OFEK tanácsadó központ nagyon elfoglalt. Jelentősen megnőtt azoknak a száma, akik a válságkezelő segélyvonalát hívják tanácsért. Vannak köztük olyan szülők, akik megpróbálják megérteni, hogyan beszéljenek gyermekeikkel a háborúról és a múltról, ami most megint összekapcsolódik.
Hasonló félelmek mutatkoznak Európa eddig legbiztonságosabb védett helyén (safe haven) a homoszexuálisok, és általában az LMBT+ közösségek tagjainak körében. A zsidók mellett (miként a Holokauszt idején is) ők számítanak az iszlamista fenyegetések célpontjainak, és egyre kevésbé merészelnek a nyílt térben is kifejezni érzelmeiket és hovatartozásukat. A berlini rendőrség az ő számukra is segélyvonalakat és különleges szolgáltatásokat nyújt, és nekik is tanácsolja a város bizonyos körzeteinek elkerülését.