Brüsszel küszöbén állomásoznak a lobbisták, akiket itt megállítanak.

Néhány napon belül szigorúbb ellenőrzési rendszert fognak bevezetni az Európai Parlament épületeiben, ahol eddig szinte korlátlanul mozogtak a különböző cégek érdekképviseletei. E változtatásra a legutóbb kirobban Huawei korrupciós ügy miatt volt szükség, amelyben több képviselő is állítólag pénzben részesült a kínai mobilcég érdekében folytatott lobbitevékenységért.
Csütörtöktől kezdődően az Európai Parlamentbe látogató lobbistáknak kötelező lesz igazolniuk magukat, és egyértelműen meg kell határozniuk, hogy milyen céllal keresik fel az intézményt. Ezt a szigorítást valószínűleg a közelmúltban kirobbant Katargate ügy, valamint a márciusban napvilágra került Huawei-botrány hatására vezetik be - számolt be róla a Politico.
A gyanú szerint a Huawei alkalmazottai különféle juttatásokkal, mint például focijegyek, fényűző utazások, sőt, egyes esetekben közvetlen pénzátutalások révén próbálták rávenni az EP-képviselőket, hogy támogassák a kínai mobilszolgáltató érdekeit, még akkor is, ha ez potenciális nemzetbiztonsági kockázatokat vet fel. Ezen akciók keretében egy alkalommal közös levélben hangoztatták, hogy "technorasszizmus" lenne elzárkózni a céggel folytatott üzleti kapcsolatoktól.
Bár az etikai bizottság létrehozása, amely már körülbelül két éve napirenden van, még mindig nem valósult meg, a jogkörök körüli viták miatt, a korábbi becsekkolásos rendszert viszonylag egyszerűen sikerült újraéleszteni.
A terminálos becsekkolást 2020 februárjában felfüggesztették, miután Brüsszelben és Strasbourgban olyan innovatív kapurendszereket vezettek be, amelyek automatikusan észlelik, amikor egy "érdekképviselő" belép vagy elhagyja az épületet.
Ehhez képest most nemcsak visszavezetik a jelvény bemutatását, hanem kötelező módon nyilatkozni is kell arról, hogy tárgyalásra érkeztek-e, illetve parlamenti képviselővel vagy nem közvetlen döntéshozói pozícióban lévő munkatársakkal találkoznak-e.
Az elmúlt héten még drámaibb intézkedések is napvilágot láttak. Míg a Huawei lobbistái márciusban száműzve lettek, a Bizottság egy csütörtöki levélben megerősítette, hogy minden olyan szervezetet, amely kapcsolatban áll a kínai vállalattal, szintén kizárnak a folyamatokból.
Ezt a kijelentést azonban már másnap visszavonták. Feltehetően csupán egy kommunikációs félreértésről volt szó, de nem zárható ki az sem, hogy nem mérték fel, milyen sok szervezetet érintene egy ilyen lépés.