Brüsszel nem hajlandó elfogadni a grúziai választások kimenetelét, ismételt választásokra szólítanak fel - Mandiner.
Ahogy a Mandiner korábban beszámolt róla, Grúziát nem sikerült belerángatni a háborúba, így a választásokat a kormányzó Georgiai Álom párt nyerte meg. Az EBESZ jelentései szerint ezek a választások jelentősen szabadabbak és demokratikusabbak voltak, mint a 2008-as és 2012-es ellenzéki választások. Az Európai Parlament azonban ezt más állásponton közelíti meg.
Egy strasbourgi ülésen a képviselők 444-72 arányban megszavazták azt az indítványt, amely alapján a dél-kaukázusi ország parlamenti választási eredményeit érvénytelennek nyilvánítják, azzal érvelve, hogy az eredmények "nem tükrözik megbízhatóan a grúz nép akaratát" - mutat rá a Világgazdaság.
Úgy tűnik, hogy az Európai Parlament teljes mértékben illegitimnek ítéli a választásokon győztes pártot. A Parlament határozata arra hívja fel az uniós intézményeket és a tagállamokat, hogy ne létesítsenek, illetve ne tartsanak fenn kapcsolatokat a Georgiai Álom által vezetett kormánnyal. Ezt a kormányt az utóbbi hónapokban éles kritikák kereszttüzébe állították, főként a civil szervezetekkel és az LMBTQ+ közösségekkel szemben bevezetett törvényei miatt.
Az indítvány továbbá arra is kiterjed, hogy a kormánypárt prominens politikai szereplői és legfőbb támogatóik ellen a blokk szigorú büntetőintézkedéseket alkalmazzon.
"Georgia európai integrációjának jövője jelenleg kritikus helyzetben van. Rasa Juknevičienė, a litván EP-képviselő a Politicónak adott nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy alaposan át kell vizsgálni a választási folyamatokat, szigorúbb ellenőrzési mechanizmusokat kell bevezetni, és nemzetközi felügyelet mellett szükséges lenne az eljárások megismétlése."
Csütörtökön az ország újonnan kinevezett külügyminisztere, Maka Bochorishvili azt mondta, hogy
Ragaszkodott ahhoz a meggyőződéshez, hogy az ország, a kapcsolatok szokatlan megszakadása ellenére, 2030-ra mégis csatlakozni fog a blokkhoz.