Csak az autóipar volt az, ami megmentette a magyar ipart a mélyponttól.


Keddi második adatközlésében megerősítette a KSH a korábban ismertetett májusi ipari adatokat: éves szinten 2,6 százalékkal, áprilishoz képest 1,3 százalékkal esett vissza az ipari teljesítmény. Az árnyalatnyi felívelést hozó április után ez ismét kiábrándító adat lett, a 2021-es ipari kibocsátás havi átlagának csak 93,3 százalékát éri el - ennél rosszabbat az utóbbi öt évben csak kétszer láttunk, idén februárban és márciusban volt 93,1 százalékon ez a mutató.

A részletes adatközlés alapján egyértelművé vált, hogy a feldolgozóipar túlnyomó része visszaesést mutatott, azonban a járműgyártás, valamint a számítógépek, elektronikai és optikai termékek előállítása terén kedvezőbb hírek érkeztek. Különösen a járműgyártásban tapasztalható 6 százalékos növekedés figyelemre méltó, ami jelentős fejlődést jelez ezen a területen.

Az akkumulátorok gyártása továbbra is gyenge teljesítményt mutat, de a legrosszabb időszaknak vége szakadt. A villamos berendezések előállítása 4,8 százalékos csökkenéssel zárult, viszont az akkumulátorok és szárazelemek gyártása 3 százalékkal növekedett. Ezzel szemben a villamos motorok, áramfejlesztők, -elosztók és -szabályozók gyártása 8,8 százalékos visszaesést könyvelhetett el.

Az akkugyárak kibocsátása végre 14 hónapnyi csökkenés után pozitív irányba fordult, de ha a tavaly májusi teljesítmény, amely 32 százalékkal elmaradt a várttól, a kiindulópont, akkor a mostani 3 százalékos növekedés csupán annyit jelent, hogy a szektor a mélypontján megállt, és legalább nem folytatódik a zuhanás. Jelenleg a 2023-as szintnek még csak a 70 százalékán állunk.

Az élelmiszerek, italok és dohányáruk előállítása 6%-os visszaesést mutatott, míg a legnagyobb csökkenést a vegyi anyagok és termékek gyártása szenvedte el, amely 17,3%-kal maradt el a tavalyi adatoktól.

Fontos megemlíteni, hogy a visszaesés okait egyre nehezebb a külső tényezőkre hárítani. A KSH legfrissebb adatai szerint az ipari export volumene emelkedett, bár csupán 0,7 százalékkal haladta meg a tavalyi év azonos időszakát. Ezzel szemben a belföldi értékesítés 8, ezen belül a feldolgozóipari szektor értékesítése 9 százalékkal esett vissza a tavaly májusi adatokhoz képest.

Related posts