Dánia újraértékeli az atomenergia-tilalmat.


A dán kormány bejelentette, hogy alaposan meg fogja vizsgálni az atomenergia új generációs technológiáinak potenciális előnyeit, miután 1985-ben leállította a hagyományos atomreaktorok működését – számol be a Guardian. Dánia energiapolitikája eddig a megújuló energiaforrásokra fókuszált, így az ország Európa egyik leggazdagabb megújuló energiapiacával büszkélkedhet. Itt található az Ørsted, amely a világ legnagyobb tengeri szélerőmű-üzemeltetője.

A Nemzetközi Energiaügynökség szerint villamos energiájának több mint 80 százalékát megújuló energiaforrásokból, többek között szél-, bioüzemanyag- és napenergiából állítják elő. De Dánia moduláris atomreaktorokba is beruházhat - idézi Lars Aagaard energia- és klímavédelmi minisztert a Guardian. Dánia volt miniszterelnöke, Anders Fogh Rasmussen szerdán a Financial Timesnak szintén azt mondta, hogy támogatja az atomenergia "nevetséges" tilalmának feloldását.

Aagaard kifejtette: "Jelenleg folyamatban van az új atomenergia-technológiák, különösen a kis, moduláris reaktorok fejlesztése. Azonban pusztán az, hogy ezekben a megoldásokban rejlik a potenciál, nem elegendő. Fontos, hogy megértsük, milyen hatással lesz ez a dán társadalomra, ha szeretnénk, hogy ezek a technológiák valósággá váljanak."

Az ország akkor döntött az atomenergia újragondolásáról, amikor Európa-szerte megnőtt az érdeklődés az új atomreaktor-tervek iránt, valamint a kontinens meglévő reaktorainak élettartamának meghosszabbítására irányuló tervek is felmerültek. A helyszínen összeszerelhető kis moduláris reaktortervek fejlesztői alacsonyabb költségeket és rövidebb építési időt ígértek, mint a hagyományos nagyméretű reaktorok. Az ilyen erőművekről itt írtunk hosszabban.

A cikk emlékeztet arra, hogy Németország, miután 2022-ben véglegesen megszüntette az atomenergia használatát, újra felkeltette a közbeszédet az atomerőművek esetleges újraindításáról. Ez a téma különösen aktuálissá vált az orosz gázimport leállása után, amely a háború kitörésével vált valósággá, és rámutatott az ország jelentős gázfüggőségére a villamosenergia-termelés terén.

Közben az Egyesült Királyság, Franciaország és Belgium együttesen döntött a meglévő atomreaktorok élettartamának meghosszabbításáról. Franciaország nem csupán ezt a lépést tette, hanem további hat új reaktor építését is tervezi, hogy frissítse öregedő reaktorflottáját. Tavaly év végén pedig sikeresen csatlakoztatta a Flamanville 3 atomreaktort a nemzeti hálózathoz, ami 25 év óta az első új tagja az atomenergia-rendszerének.

Related posts