Donald Trump váratlanul csapást mérhet a gazdaság egyik alapvető szegmensére: vajon közel járunk a csőd fenyegetéséhez?


A kaliforniai mezőgazdaságot drámaian érinti a Trump-adminisztráció által végrehajtott bevándorlási razziák, amelyeket a szigorúbb intézkedések váltottak ki. A munkaerőhiány, amely ennek következményeként alakult ki, különösen súlyosan érinti a mezőgazdasági ágazatot. Az engedély nélkül dolgozó bevándorlók, akik attól tartanak, hogy letartóztatják őket vagy kiutasítják az országból, gyakran nem mernek munkába állni, így a betakarítatlan termények jelentős része a földeken marad, és végül elrohad - írja a Reuters.

Lisa Tate, egy hatodik generációs kaliforniai gazda szerint a Bevándorlási és Vámügyi Hivatal (ICE) közelmúltbeli razziái miatt

A mezőgazdasági dolgozók körülbelül 70%-a nem lép be a munkakörébe.

Ha a munkaerő 70%-ának hiánya áll fenn, az a termés 70%-ának betakarítását lehetetlenné teheti, sőt, mindez akár egyetlen nap leforgása alatt is katasztrofális következményekkel járhat. Az amerikai munkavállalók többsége nem vágyik ilyen jellegű munkákra, míg a gazdák zöme éppen csak a nullszaldós szintet éri el. Félek, hogy ez a helyzet számos gazdaság csődjéhez vezethet.

„Ezt a véleményt fejtette ki Tate.”

Egy Los Angeles közelében tevékenykedő mexikói műszakvezető a Reuters hírszolgálatának beszámolt arról, hogy az eperföldön végzett ültetési munkálatok során a megszokott 300 helyett csupán 80 dolgozó jelent meg. Egy másik farmon pedig a helyzet még drámaibb volt: a várt 80 munkás helyett mindössze 17-en álltak munkába.

Kalifornia a zöldségtermesztés szempontjából kiemelkedő szereplő az Egyesült Államokban, hiszen az ország zöldségkínálatának több mint egyharmadát biztosítja. Emellett a gyümölcsök és csonthéjasok termelésében is jelentős, hiszen ezekből a termékekből az ország teljes mennyiségének háromnegyedét állítja elő.

Douglas Holtz-Eakin, aki a republikánus párthoz köthető és a Kongresszusi Költségvetési Hivatal (CBO) korábbi vezetője, úgy véli, hogy...

Az Egyesült Államok agrárszektorában dolgozó munkások körülbelül 80%-a külföldön született, és közülük majdnem a felük illegális státuszban van az ország területén.

Elvesztésük pedig áremelkedéshez vezet a fogyasztók számára.

Az illegálisan az országban tartózkodó munkások azonban félnek a letartóztatástól. Egyikőjük, egy 54 éves férfi a Reutersnek elmondta, ha kollágái

munkába mennek, nem tudják, látják-e még valaha a családjukat.

A harminc éve az Egyesült Államokban tevékenykedő férfi felesége és gyermeke szintén az amerikai földön élnek.

Texasban is hasonló helyzetekről érkeztek hírek, a Newsweek jelentése szerint a Rio Grande völgyében több farm is napokig elhagyatottan állt.

Donald Trump, az Egyesült Államok korábbi elnöke, a közösségi médiában már korábban kifejezte aggodalmát az ICE-razziák kapcsán, amelyeken "nagyon jó, régóta dolgozó munkásokat" távolítanak el a mezőgazdasági ágazatból. Szerinte ez a helyzet olyan munkahelyeket érint, amelyek "szinte lehetetlen pótolni". Ezt követően újságíróknak adott nyilatkozatában hozzátette:

A farmereinket súlyosan érinti ez. Nagyon jó munkásaik vannak. Nem állampolgárok, de nagyszerűnek bizonyultak.

Az elnök nemrég egy "ideiglenes engedély" bevezetését helyezte kilátásba a mezőgazdaságban és vendéglátóiparban dolgozó illegális bevándorlók számára, miután a Fehér Ház egymásnak látszólag ellentmondó üzeneteket közvetített a tömeges kitoloncolások fokozása vagy bizonyos szektorok kivételezése kapcsán.

Related posts