"Egész életem során mindig a szívemben fogom hordozni Mariannt."


Tizennégy év fegyházbüntetésre ítélte a Szegedi Törvényszék azt a férfit, aki 2022 őszén megfojtotta feleségét otthon. A védekezésre képtelen személy sérelmére elkövetett emberölés miatt elítélt 48 éves férfi feltételesen sem bocsátható szabadlábra.

A 2018 januárjáig katonai ügyészként dolgozó férfi 2019-ben házasodott össze feleségével, akivel 2012 óta élt együtt. Kapcsolatuk a gyermekük születése előtt kezdett megromlani, veszekedéseik pedig 2022-ben állandósultak. Az asszony válási szándékát is bejelentette, de később kapcsolatuk valamelyest helyreállt. A nő szerette volna, ha a férfi - a koronavírus fertőzését követően erősödő - pszichés problémái miatt orvosi kezelésnek veti alá magát.

Az üldöztetéses téveszmékkel küzdő vádlott bár kért segítséget, pszichiátriai osztályon is kezelték, de gyógyszereit nem vagy csak rendszertelenül szedte. A tanúvallomások szerint előfordult, hogy a nő arra ébredt, hogy férje mellette áll és nézi őt. 2022 novemberében a vádlott a feleségével és közös gyermekükkel Szegeden, a férfi a Rókus városrészben található társasházi lakásában tartózkodott, amikor a kora éjszakai órákban vitatkozni kezdtek kapcsolatukról.

A szóváltást követően az asszony a hálószobába ment, majd elaludt. Az MTI azt írta, hogy a férfi éjjel bement a hálószobába, alvó feleségére nehezedett, jobb kézzel megragadta a nyakát és addig szorította, amíg az asszony meg nem halt.

Közös, másfél éves gyermekük a lakásban volt, és - ahogyan Gaudi Tibor bíró kifejtette, a legjobb esetben - nem látta a történteket. November 16-án este a vádlott, édesapja társaságában, megjelent a lakástól 600 méterre lévő Szegedi Rendőrkapitányságon, ahol bejelentette, hogy megölte a feleségét.

A vádlott első rendőrségi meghallgatása során azonban nem hangzottak el a szükséges figyelmeztetések, így az arról készült jelentések nem vehetők bizonyítékként figyelembe. A lakásba kimenő rendőrök megtalálták a holttestet. A szakértői vélemény szerint a férfi tette elkövetésekor súlyos és mélyreható személyiségzavarban, az elmeműködés olyan kóros állapotban szenvedett, amely enyhe fokban korlátozta őt abban, hogy cselekménye következményét felismerje, illetőleg e felismerésnek megfelelően cselekedjen.

A vádlott az utolsó szó jogán kifejezte mély sajnálatát a történtek miatt, hangsúlyozva, hogy egész életén át gyászolni fogja Mariannt, volt feleségét. Gaudi Tibor bíró az ítélet indoklásakor megjegyezte, hogy a vádlott nyolc hónapig hallgatott, miután jelentkezett a rendőrségen, és csak ezt követően kezdett el a feszültségről beszélni, amely a bűncselekmény éjszakáján a házastársa viselkedése miatt robbant ki belőle.

Az eljárás folyamán azonban számos bizonyíték komolyan megkérdőjelezte a vádlott megbízhatóságát. Sem az áldozaton, sem a vádlottan nem találtak olyan sérüléseket, amelyek védekezésre utalnának. A bíróság elutasította a vádlott védekezését, miszerint az emberölést erős felindulás hatására követte el. Az ítélet ellen az ügyészség súlyosbítást, míg a vádlott és védője más minősítést és enyhítést kérve jelentette be fellebbezését.

Related posts