Egy évvel a választások előtt: Az óellenzék felkészülése | 24.hu Az elkövetkező választásokra való felkészülés időszaka különösen izgalmas és kihívásokkal teli a politikai színtéren. Az óellenzék stratégiái és taktikái kulcsszerepet játszanak abban, hogy

Várhatóan egy év múlva tartják a következő országgyűlési választásokat, és a politikai színtéren már most is érezhető a feszültség. A Fidesz fő kihívója egyértelműen a Magyar Péter által irányított Tisza Párt, míg az ellenzék korábbi domináló pártjai a felmérések alapján nem tűnnek versenyképesnek. Ennek ellenére sokan közöttük optimistán tekintenek a jövőbe, és biztosak abban, hogy 2026-ra ismét bejutnak a parlamentbe. Bár a konkrét stratégiák még nem tisztázottak, a lehetőségek között szerepelhet egy pártösszefogás, közös jelöltlista, sőt miniszterelnök-jelölt is. Az előválasztások gondolata pedig sokakat vonz, így a politikai manőverezés izgalmas időszakának nézünk elébe.
Az Alaptörvény vonatkozó rendelkezései értelmében a parlamenti választásokat négyévente, áprilisra vagy májusra kell megtartani. A Fidesz által kinevezett köztársasági elnök általában a legkorábbi lehetséges időpontot választja, amely április első vasárnapjára esik – kivéve, ha ez a nap véletlenül egybeesik a bolondok napjával, ahogy ez 2018-ban történt. A következő évben április első vasárnapján Húsvéti ünnepségeket tartunk, így valószínű, hogy a választásokat egy héttel későbbre fogják ütemezni.
azaz 2026. április 12-én tartják a következő parlamenti választást.
Egy évvel a választások előtt úgy tűnik, hogy sok ellenzéki szavazó álma végre valóra vált: megalakult egy jelentős politikai tömörülés, amely képes önállóan is megmérettetni magát a Fidesszel szemben. Sőt, a jelenlegi helyzet alapján még a kormányváltás lehetősége is adott.
Csak azok a szereplők maradnak ki a képből, akik 2010 óta valamilyen formában részt vettek az ellenzéki összefogásokban. Magyar Péter, aki a legnagyobb frakciót irányítja, többször hangsúlyozta, hogy a Tisza semmilyen körülmények között nem kíván együttműködni a "régi" vagy "óellenzék" tagjaival. A legfrissebb közvélemény-kutatások alapján úgy tűnik, hogy a Fidesz-KDNP-t és a Tiszát leszámítva leginkább a saját útját járó Mi Hazánk és a Gyurcsány Ferenc által vezetett DK rendelkezik reális eséllyel arra, hogy a következő évben is parlamenti frakciót alakítson.
A Tiszán túli ellenzék elhatározottságáról nem érkezett olyan információ, amely azt sugallná, hogy visszariadnának a választásoktól. Ezt támasztják alá a lapunk által végzett körkérdésre érkezett válaszok is. A kérdéseink arra irányultak, hogy az ellenzéki pártok hogyan készülnek fel a következő évi választásokra.
A válaszok vegyesek: akadnak ugyan olyan szereplők, amelyek a Fidesz leváltása érdekében hajlandók félreállni, ám az is valószínűnek látszik, hogy egy darabig velünk marad még a közös listák, a logóhalmozások és az előválasztások világa. Sőt, miniszterelnök-jelölt is érkezik még erről az oldalról.