A lakbérek emelése egyre nagyobb kihívást jelent - Íme, hogyan változnak a bérleti díjak.

Fedezd fel újra a Property X varázsát! A Portfolio legizgalmasabb és legdinamikusabb ingatlanfinanszírozási és építőipari konferenciája idén is a gyönyörű Füreden várja a szakma legjelesebb képviselőit! Ne hagyd ki a lehetőséget, találkozzunk!
Az éves statisztikák szerint a lakbérek országos szinten 7,6%-kal, míg Budapest területén 6,7%-kal nőttek. Ez a számadat jelentős lassulást tükröz a 2025 januárjában tapasztalt 9-10%-os bérleti díj-emelkedéshez képest – nyilatkozta Balogh László, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértője.
Beszélt arról is, hogy a Budapesten márciusban bekövetkezett havi szintű drágulás főként pesti belső kerületeknek (V., VI., VII., VIII., IX.) és a budai hegyvidéki városrészeknek (I., II. XII.) köszönhető, amelyekben 1 százalékot meghaladó növekedés történt.
A tulajdonosok által kiadó lakóingatlanok bérleti díjának középértéke április elején 250 ezer forint volt, hasonlóan, mint egy évvel ezelőtt.
A Budapest ingatlanpiacának jelenlegi helyzete azt mutatja, hogy a kiadó lakások jelentős része, körülbelül háromnegyede, 200 ezer forintnál drágább, de nem haladja meg a 350 ezer forintos határt. A bérlők vásárlóereje azonban egyfajta üvegplafont képez a lakbér-emelkedések számára, miközben a piacon tapasztalható kínálat növekedése éles versenyt generál a bérbeadók között. Ez a verseny jelentős mértékben fékezi a bérleti díjak emelkedését – állítja a szakértő. Jelenleg az országos kínálatban több mint 17 700 kiadó lakóingatlan található, és a legutóbbi hónapokban tapasztalt befektetői aktivitás következtében ez a szám még tovább nőhet.
Az ingatlan.com friss statisztikái alapján április elején a XIII. kerület mutatta a legnagyobb kínálatot kiadó lakások terén, ahol az átlagos bérleti díj 250 ezer forint körül alakult. A második helyen a XI. kerület áll, ahol a lakások átlagos költsége 260 ezer forint, míg a VI. kerület a harmadik helyet foglalja el, itt pedig 280 ezer forintért lehet bérbe venni ingatlanokat. A legkedvezőbb árakkal Csepel büszkélkedhet, ahol az átlagos bérleti díj mindössze 180 ezer forint. További olcsóbb kerületek közé tartozik a IV., a X., a XVI., a XIX., a XX. és a XXIII. kerület, ahol a lakbérek 200-210 ezer forint között mozognak.
Balogh László rámutatott, hogy a bérleti díjak alakulása során egyre inkább csökken a különbség a legmagasabb és legalacsonyabb árú albérletek között a különböző kerületek között.
Ez kedvező fejlemény lehet a bérlők számára, viszont az ingatlanbefektetőknek nem éppen a legjobb hír, mivel a bérbeadásból származó hozamszintek valószínűleg csökkenni fognak.
A portál legfrissebb, márciusi lakásárindexe alapján az éves összehasonlításban országos szinten 11, míg Budapesten 18 százalékos áremelkedést tapasztalhatunk. Ezzel párhuzamosan a bérleti díjak is növekedtek, 6-7 százalékkal emelkedve a tavalyi márciusi szinthez képest - mondta el a szakértő.
A fővárosi bérleti díjak emelkedése mellett a vármegyeszékhelyeken is észlelhető árnövekedés. Jelenleg már egyetlen város sem büszkélkedhet 100 ezer forint alatti átlagértékkel. A legköltséghatékonyabbnek számító Békéscsaba esetében is 5 ezer forinttal túllépik ezt a határt a kiadó lakások bérleti díjai. Ezzel szemben Debrecen a legdrágább, hiszen itt az átlagos bérleti díj eléri a 225 ezer forintot, ami már meghaladja tizenegy budapesti kerület átlagát is. Debrecent követi Győr, Székesfehérvár, Nyíregyháza, Pécs és Veszprém, ahol az átlagos lakbér 170-190 ezer forint között mozog.
A címlaphoz választott kép egyedi illusztrációként szolgál. A kép forrása: Getty Images.
Ez a szöveg nem tekinthető befektetési tanácsadásnak vagy ajánlásnak. Kérjük, vegye figyelembe, hogy a következő információk jogi szempontból részletes tájékoztatást nyújtanak.