Elemzők: A magyar gazdaság növekedése várhatóan lassabb ütemben haladhat, mint ahogyan azt korábban előrejeleztük.

Fedezd fel a magyar gazdaság jövőjét és helyét az átalakuló világgazdasági rendszeren belül a Portfolio gazdasági csúcskonferenciáján, a Budapest Economic Forumon! Ne hagyd ki ezt a lehetőséget, jelentkezz most, és legyél részese a fontos párbeszédeknek!
A vámháború kitörése után az MBH Elemzési Centrum szakemberei fokozatosan módosították előrejelzéseiket: először 2,6%-ról 2%-ra csökkentették a várakozásaikat, majd a gyengébb negyedéves teljesítmények tükrében újabb kiigazításokra került sor.
most 1,1 százalékra mérsékelték idei magyar GDP-növekedésre vonatkozó előrejelzésüket.
A következő hónapokban a vámokkal kapcsolatos bizonytalanság a vállalatok beruházási döntéseire is negatívan hathat, az év második felében ugyanakkor a gazdaságban megindulhat némi élénkülés, ami év vége felé a foglalkoztatásban is segítséget jelenthet.
A foglalkoztatási szint növekedése valószínűleg fokozatosan fog megvalósulni, mivel a vállalatok a jelenlegi gyenge gazdasági környezet ellenére nem hajtottak végre tömeges leépítéseket. Ezért a termelés újraindítása után a toborzás üteme is valószínűleg nem lesz túlságosan gyors. Az elemzések alapján 2025-re az átlagos munkanélküliségi ráta 4,4 százalékra emelkedhet, míg 2026-ra 4,2 százalékos szintre számítanak a szakértők.
Árokszállási Zoltán, a bank vezető közgazdásza, úgy véli, hogy a pénzromlási ütem szempontjából kedvező fejlemény, hogy Donald Trump által bevezetett vámoknak kedvező dezinflációs hatása lehet Európában, így Magyarországon is. Ugyanakkor a jelenlegi bizonytalan gazdasági környezet valószínűleg megakadályozza a forint árfolyamának erősödését az év végéig, ami hozzájárulhat az importált infláció stabilizálásához. A jövőbeli kilátások alapján 2025-re 4,5%-os éves átlagos inflációval kalkulálunk hazánkban. Az elemzők véleménye szerint a 3%-os jegybanki inflációs cél középtávon nem tűnik reálisnak, azonban 2026-ra már olyan adatokat láthatunk, amelyek a toleranciasávon belül helyezkednek el.
A hazai inflációs nyomás és a forint árfolyamának ingadozása a közeljövőben nem teszi lehetővé a túlzottan laza monetáris politika alkalmazását.
A forint árfolyama valamivel 400 forint feletti euróárfolyam környékén stabilizálódott - ennél érdemben gyengébb forint valószínűleg veszélyeztetné az inflációs cél elérését. Hasonló okokból a szolgáltatások áraiban tapasztalt emelkedés mértéke is kockázatokat hordoz.
"Mindezek miatt az MNB vélhetően egyelőre kivárhat a kamatcsökkentésekkel, annak ellenére is, hogy a vámháború Európára inkább dezinflációs hatást vált ki, illetve a régiós jegybankok is mérséklik irányadó kamatszintjüket" - emelte ki Balog-Béki Márta, az MBH Bank szenior tőkepiaci elemzője. Véleményük szerint idén év végén tud majd csak kamatot csökkenteni a jegybank. 2025 végére 6,25 százalékos, 2026 végére pedig 5,25 százalékos alapkamatot várnak a szakértők.
A globális feszültségek várható csillapodása, az európai gazdaság fellendítése és a hazai autóipari kapacitások kihasználásának fokozása, továbbá a beruházások mérsékelt növekedése és a fogyasztási kedv bővülése miatt a szakértők jövőre 3,5%-os, míg 2027-re 3,3%-os gazdasági növekedést prognosztizálnak.
Hamarosan megosztjuk veletek a további izgalmas részleteket!