Egy repülőgép eltérítése után a szél szárnyán menekült el, ejtőernyővel ugrálva a végtelenbe: ez a légi történelem egyik legnagyobb titka, amely máig megoldatlan rejtély maradt.


A modern történelem lapjain ritkán találkozhatunk olyan bűnesettel, amely annyira magával ragadó, tele misztikummal, adrenalinnal és páratlan ravaszsággal, mint D. B. Cooper kalandja.

1971. november 24-én egy Boeing 727-es repülőgép, a Northwest Orient Airlines 305-ös járata, Portlandból, Oregon állam nemzetközi repülőteréről emelkedett a levegőbe, és Seattle, Washington felé vette az irányt. Azonban a repülés nem a tervezett módon folytatódott, mivel D. B. Cooper, egy rejtélyes férfi, eltérítette a gépet. Miután sikeresen megkaparintotta a pilóták irányítását, Cooper ejtőernyővel kiugrott a gépből, és azóta is eltűnt, nyomai pedig soha nem kerültek elő. Az eset azóta is az amerikai történelem egyik legnagyobb rejtélye maradt.

Mai napig rejtély a legendává vált ismeretlen alak kiléte, aki a kriminológusok, amatőr nyomozók és összeesküvéselmélet-hívők fantáziáját egyaránt megmozgatja. De ki volt D. B. Cooper, mit akart, és végül hogyan tűnhetett el nyomtalanul?

1971-ben az Egyesült Államok légi közlekedése a fénykorát tapasztalta: a repülés akkor még nem volt a maihoz hasonlóan szigorúan ellenőrzött. A repterek biztonsági intézkedései minimálisak voltak, és senki sem sejtette, hogy egy elegáns öltönyös férfi, fekete nyakkendővel, fehér ingben és egy egyszerű aktatáskában rejtőző szándékai fenyegetést jelenthetnek, hiszen egy repülőgép eltérítése akkoriban elképzelhetetlennek tűnt.

A becsekkolás során a férfi egyszerűen "Dan Cooper" néven mutatkozott be, majd miután felszállt a gépre, a járat indulása előtt egy pohár bourbont rendelt. Később egy újságíró tévedésből D. B. Cooperként hivatkozott rá, és mire észrevette volna a hibát, a név már mélyen beépült a köztudatba az elhíresült gépeltérítő történetében. Valószínűleg egyik név sem volt a valódi, viszont a makulátlan megjelenésű és udvariasan viselkedő utasról senki sem sejtette, hogy nem sokkal a felszállás után drámai események sorozatát indítja el.

A felszállást követően Cooper egy cetlit nyújtott át az egyik stewardessnek, amelyen az állt, hogy bomba van nála, és készen áll arra, hogy azt beveti, ha szükségét érzi. Ekkor hangzott el az ominózus mondat: "Önök el vannak térítve." Hogy fenyegetését még hitelesebbé tegye, a férfi megmutatta a légiutas-kísérőnek a táskájában rejtőzködő, bombának látszó eszközt.

Utasításban kiadta, hogy a Seattle-Tacoma reptérre érkezzenek meg a kért dolgok a gép landolásáig, különben felrobbantja a gépet. Seattle-ben a légitársaság, az utasok biztonsága érdekében, eleget tett Cooper követeléseinek. A gép landolása után 36 utast kicseréltek a pénzre és az ejtőernyőkre, majd a gép tankolást követően újra a levegőbe emelkedett, és Mexikó felé repültek tovább.

Cooper utasítást adott, miszerint 10 000 láb magasság alatt, 200 csomónál alacsonyabb sebességgel kell repülniük. A pilóták csak találgatták, mit is tervezhetett Cooper, de nem sokkal később világossá vált a férfi szándéka: valahol Seattle és Reno között, este 8 óra után Cooper kiugrott az ejtőernyőjével, magával hozva a váltságdíjat, és eltűnt a sötét égboltban.

Ez volt az utolsó pillanat, amikor D. B. Cooper eltűnt a nyilvánosság szeme elől – életben vagy halva. A gépen hátrahagyott tárgyak, mint a bombának vélt aktatáska, egy elegáns fekete nyakkendő és az ejtőernyők egy része, csupán homályos nyomokat hagytak a hatóságok számára. Az FBI minden tőle telhetőt megtett, hogy nyomára bukkanjon a titokzatos férfinek, de minden erőfeszítésük hiábavalónak bizonyult. Hová tűnhetett? Vajon sikerült neki túlélni az ugrást, vagy a vadon kíméletlen ölelésében veszett el végleg?

D. B. Cooper ügye az FBI történetének egyik leghosszabb és legbonyolultabb rejtélyévé vált. Az évek során több mint 800 potenciális gyanúsítottat fésültek át, de egyikük sem felelt meg a titokzatos légikalóz profiljának. Az egyik legnagyobb kihívást az jelentette, hogy a férfi rendkívül óvatosan játszotta a szerepét: álnév mögé bújt, ami végül nem vezetett semmiféle kézzelfogható nyomhoz. Az ejtőernyők és a készpénz sorsa pedig a homályba veszett, tovább nehezítve a nyomozók dolgát.

Az egyetlen figyelemre méltó nyomra 1980-ban bukkantak rá:

egy fiatal fiú túrázás közben 5800 dollárnyi, részben lebomlott készpénzt talált a Columbia folyó partján - közel ahhoz a területhez, ahol a hatóságok szerint Cooper földet érhetett.

A pénz azonosító száma megegyezett a Coopernek átadott bankjegyekkel, de az egyik kötegből hiányzott néhány bankjegy. Bárhogy vizsgálódtak, ez sem vitte közelebb az FBI-t a rejtély megoldásához.

Számos elmélet bontakozott ki Cooper kilétéről és sorsáról: egyesek úgy vélik, hogy ő egy tapasztalt ejtőernyős volt, aki profi katonai kiképzéssel rendelkezett, és pontosan tisztában volt a tetteivel. De ha ez igaz, akkor miért hagyta hátra a pénzt? Mások azt állítják, hogy az ugrás annyira kockázatos és életveszélyes volt, hogy a viharos időjárás mellett egyszerűen nem élhette túl. A harmadik verzió szerint Cooper nem egyedül tervezte meg ezt a merész akciót; voltak olyanok is, akik segítették őt a terv végrehajtásában.

D. B. Cooper története hamar a popkultúra részévé vált: egyszerre testesíti meg a titokzatosságot, a bátorságot és a kisember diadalát a hatalom felett. Bár törvénysértést követett el, sokan a modern kori Robin Hood-ként tekintenek rá, aki túljárt az FBI eszén a ravaszságával és merészségével.

Az FBI 2021-ben hivatalosan is lezárta az ügy aktáját, megoldatlanul hagyva azt. Mostanában azonban egy rejtélyek iránt elkötelezett szakember, Eric Ulis, bejelentette, hogy 2024 végére egy tudós segítségével és a gépen talált nyakkendőn lévő DNS-nyomok elemzésével képes lesz feltárni a titkokat.

Related posts