Az éjszaka közepén, pontosan három órakor való felébredés gyakori jelenség, amely mögött különféle okok húzódhatnak meg. Az alvásciklusaink, a stressz szintünk, vagy akár a gyógyszerek mellékhatásai mind befolyásolhatják az éjszakai pihenésünket. Ezen kív


Az alvászavarok világszerte rengeteg problémát okoznak, mi lehet azonban az oka, hogy egyesek rendszeresen éjjel 3 és 4 óra között ébrednek fel, majd nem képesek visszaaludni? Alvásszakértő adott választ a kérdésre.

Az alvászavar civilizációs betegségnek tekinthető, a fejlett világban az emberek jelentős hányada szenved tőle időszakosan. Megfigyelték ugyanakkor, hogy nagyon sok ember egy adott idősávon belül, nagyjából 3-4 óra között ébred fel, és hosszú ideig nem is tud visszaaludni. Az Iflscience cikkében Dr. Greg Murray, az ausztrál Swinburne Műszaki Egyetem Mentális Egészségügyi Központjának igazgatója ad magyarázatot erre a jelenségre.

A legfrissebb statisztikák alapján az alvászavarral küzdők körülbelül egyharmada tapasztalja, hogy éjjel 3-4 óra tájékán csak forgolódik az ágyban, de a nyugodt álom visszaszerzése elérhetetlennek tűnik. A 2020-as koronavírus-járvány után a problémát szenvedők aránya tovább nőtt, amely mögött nem csupán a vírus hatása, hanem a vele járó szorongás és a megváltozott életkörülmények is állhatnak.

A szakember szerint nem is önmagában a stressz miatt ébredünk fel, a szorongás inkább csak tudatosítja a pihenés félbeszakadását, és megnehezíti, hogy visszaaludjunk. Valójában ugyanis teljesen természetes, hogy több alkalommal is felébredünk, és az éjszaka második felében gyakoribb a felszínes alvás. Amennyiben megfelelően haladunk végig az alvásfázisokon, észre sem vesszük, hogy felébredtünk, hogyha azonban stresszesek a mindennapjaink, gyorsabban öntudatunkra ébredünk, és nehezebb lesz visszaaludni. Rendszerint éjjel 3-4 óra között már rövidebb a mélyalvási fázis, így nagyobb eséllyel térhetünk magunkhoz az éjszaka ezen pontján. A stressz mellett számos más környezeti tényező - rossz beltéri levegő, nem megfelelő matrac - is hozzájárulhat ahhoz, hogy az éjszaka közepén felébredünk.

Az egyik alapvető ok, amiért rendszerint az éjszaka ugyanazon időpontjában ébredünk, az alvási ciklusaink sajátos működésében rejlik. Éjjel különféle hosszúságú alvási szakaszok váltakoznak, és ha minden este nagyjából azonos időben hajtjuk álomra a fejünket, akkor valószínű, hogy az éjszaka folyamán is hasonló időpontokban kerülünk abba a fázisba, amelyből könnyebben ébredhetünk. Az éjszaka második felében jelentősen több időt töltünk a REM alvás szakaszában, ahol az álmok is megjelennek. Ha esetleg egy kellemetlen álom zökkent ki minket, a szakértők szerint sokkal nehezebb lehet visszazökkenni az álomba.

Colin Espie, az Oxfordi Egyetem Klinikai Idegtudományi Tanszékének alvásgyógyászati professzora kiemeli, hogy az éjszakai pihenés minőségét jelentősen javíthatja, ha lefekvés előtt egy rövid időt szánunk arra, hogy átgondoljuk a napunk eseményeit és előkészítjük a következő nap teendőit. Ez a gyakorlat megnyugtató érzést nyújthat, és segíthet abban, hogy úgy érezzük, nagyobb kontrollt gyakorolunk a mindennapi életünk felett. Ezenkívül fontos, hogy rendszeresen friss levegőt engedjünk be a lakásba, és figyeljünk arra, hogy a hálószoba hőmérséklete se legyen túl hideg vagy túl meleg.

Related posts