Lavrov szerint a Vatikán nem alkalmas a béketárgyalások színhelyéül, mivel számos egyéb tényező befolyásolja a diplomáciai folyamatokat.

XIV. Leó pápa korábban kifejezte készségét, hogy a Vatikán a béketárgyalások következő szakaszának helyszínéül szolgáljon. Ezt a javaslatot több ország, köztük az Egyesült Államok is támogatta, hangsúlyozva, hogy a Szentszék semleges teret nyújthat a konfliktusok rendezésére irányuló egyeztetések lebonyolításához.
A pápai szándék megerősítést nyert Volodimir Zelenszkij ukrán elnök május 18-i vatikáni látogatásán, amely a XIV. Leó beiktatási miséjét követően zajlott. Az ukrán vezető a Szentszékkel folytatott megbeszélését követően így nyilatkozott: "A pápa a béke reményének megtestesítője. Hiszünk abban, hogy a Vatikán kulcsszerepet játszhat a háború lezárásában."
A moszkvai Diplomáciai Akadémián tartott beszédében így fogalmazott: "Képzeljük el a Vatikánt a tárgyalások helyszínéül" - mondta Lavrov, majd hozzátette: "Kicsit ízléstelen lenne, ha az ortodox országok egy katolikus platformon tárgyalnának arról, hogyan lehet megszüntetni a (háború) gyökereit" - közölte a Kyiv Independent.
Miközben a háború már a harmadik évébe lép, és a civil áldozatok száma folyamatosan növekszik, a nemzetközi közösség különböző szereplői fáradoznak a diplomáciai megoldások keresésén. A Vatikán aktívan törekszik arra, hogy közvetítői szerepet vállaljon, ugyanakkor Lavrov legutóbbi nyilatkozatai egyértelműen rávilágítottak arra, hogy Oroszország nem tartja elfogadhatónak a katolikus Szentszéket mint tárgyalási fórumot.