Búcsúzunk egy kiváló meteorológustól: fekete fájdalmunkra elhunyt Magyarország egyik legismertebb időjárás-előrejelzője.


Az Igazi megtalálása nem egyszerű feladat, de nem is lehetetlen. Fontos, hogy ne ragadjunk le olyan helyeken, ahol nem értékelnek minket. Az önbecsülés és a kölcsönös tisztelet kulcsfontosságú a boldog kapcsolatokhoz.

2025. május 18-án, 94 éves korában távozott az élők sorából Czelnai Rudolf, a neves meteorológus és a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja. A szomorú eseményről az MTA hivatalos weboldalán tett közzé értesítést, mély fájdalmát kifejezve a tudományos közösség és a közönség irányába.

Czelnai Rudolf nem csupán meteorológus, hanem egy sokoldalú tudós, elkötelezett oktató és nemzetközi szaktekintély is, aki mély nyomot hagyott a meteorológiai szféra mind hazai, mind globális szintjén. 1954-ben szerzett diplomát az Eötvös Loránd Tudományegyetemen, ezt követően pedig az Országos Meteorológiai Intézetben kezdte meg pályafutását. Már fiatal korában a meteorológiai számítások automatizálásának úttörőjeként vált ismertté, és kulcsszerepet játszott a számítógépes időjárás-előrejelzés hazai bevezetésében.

Az Országos Meteorológiai Szolgálat elnökeként (1974-1981) a megfigyelőhálózat modernizálása és a tudományos alapú előrejelzés fejlesztése volt a legfontosabb célkitűzése. Emellett a Magyar Tudományos Akadémia levelező tagjává vált 1976-ban, majd 1987-től rendes tagként folytatta tudományos pályafutását. Munkásságának középpontjában a klímamodellezés, a légköri folyamatok alapos vizsgálata, valamint az éghajlatváltozás hazai kutatásának elősegítése állt.

Nemzetközi pályafutása során a Meteorológiai Világszervezet főtitkárhelyetteseként (1985-1992) jelentős szerepet vállalt a globális klímakutatási programok irányításában. Tudományos és ismeretterjesztő írásaival több generációt inspirált, miközben az ELTE címzetes egyetemi tanáraként aktívan részt vett az oktatásban. Életművét számos elismerés övezi, köztük a 2001-es Széchenyi-díj, amely méltó módon tükrözi a kiváló munkát, amit végzett. Munkássága és filozófiája ma is irányadó példaként szolgál a meteorológiai közélet és kutatás számára.

Related posts