Felmérés: a családok túlnyomó része a havi jövedelmétől függően éli mindennapjait.


A gyermektelen párok körében a megtakarítással kapcsolatos nehézségeket a résztvevők 56 százaléka tapasztal, míg a gyermektelen párok 45 százaléka is hasonló problémákkal küzd.

Szlovákiában a gyermekes családok 51%-a él fizetéstől fizetésig, míg a gyermektelen párok esetében ez az arány 37%. Miközben a gyermektelenek költségvetése általában kevésbé szorongató, érdekes módon jellemzően többet is költenek. A pénzügyi tartalékok és a pénz értéke szempontjából a két csoport között hasonlóságok figyelhetők meg. Ezen megállapításokat a 365.bank legfrissebb felmérése támasztja alá, amelyet a 2muse kutatóügynökség végzett 1015 válaszadó bevonásával, 2024. szeptember 3. és 9. között.

"A gyermek nélkül élők kevésbé szűkös havi költségvetéssel rendelkeznek, de a teljes pénzügyi tartalékok vagy befektetések összegét tekintve hasonlóan (rosszul) állnak, mint a gyermekes párok. Ez elsősorban a magasabb fogyasztásuknak köszönhető. Ezért nekik inkább a felhalmozásra és a tőkenövekedésre kellene összpontosítaniuk" - mondta Linda Gáliková, a bank PR és belső kommunikációs vezetője.

A gyermekes családok is többet költenek, ami a felmérés szerint hatással lehet a háztartások általános pénzügyi stabilitására. A párok 56 százaléka számára problémát jelent a megtakarítás, míg a gyermektelen párok 45 százaléka számára. A gyermektelenek pénzügyi költségvetése kevésbé feszes, ez azonban nem jelent jobb pénzügyi körülményeket. A gyermekes pároknak csak mintegy kétötöde, a gyermektelen családoknak pedig csaknem ugyanennyi százaléka rendelkezik a havi jövedelem hatszorosának megfelelő alaptartalékkal. A szülők 36 százaléka és a gyermektelen párok 39 százaléka foglalkozik megtakarítással, azaz pénzük befektetésével.

Gáliková megállapítása szerint a gyermektelen párok hajlamosabbak a megtakarításaikat elköltögetni, míg a szülők inkább a gyermekeik jövőjébe fektetnek. A kutatás eredményei azt is mutatják, hogy a gyermektelenek 60%-a szívesen megajándékozza magát drágább vásárlásokkal, míg ez a szám a gyermekes szülők esetében csupán 44%. Emellett a gyermektelenek körében nagyobb a valószínűsége annak, hogy olyan kiadásokkal terhelik magukat, amelyek valójában nem elengedhetetlenek számukra.

A szakértő kiemelte, hogy a pénzügyi stabilitás nem csupán a kedvező jövedelmi viszonyok függvénye, hanem elsősorban a tudatos pénzkezelés és a felelősségteljes döntések kulcsa.

Related posts