Fehérvári Eszter a férfi mezőnyben hódította el a bajnoki címet, de az örömét egy kis keserűség árnyékolja be.


A Győri AC könnyűsúlyú férfinégyesének tagja, Tóth Dániel a verseny előtti órákban heves lázra panaszkodott. Mivel a súlycsoportban nem állt rendelkezésre más férfi versenyző, és a szövetség a keresztnevezést is megtiltotta, alternatív megoldás után kellett nézniük. Ekkor lépett színre Fehérvári Eszter, aki segíthetett a helyzet megoldásában.

- Aznap már volt egy versenyem, így amikor kikötöttem, meglepően értesítettek, hogy be kell ugranom Dani helyére. Az első reakcióm az volt, hogy biztosan csak tréfálkoznak. De amikor világossá vált, hogy ez tényleg komoly, elkezdtem felkészülni, hogy mindent beleadjak, és a lehető legjobban támogassam a csapatot - mesélte a Blikknek az U23-as korosztályból idén feljutó sportoló, aki első felnőtt ob-ján egy igazán különleges kihívással nézett szembe.

A versenyző bevallása szerint rendkívül élvezte a kétezer méteres futamot, annak ellenére, hogy ez a megmérettetés sokkal keményebb volt, mint a női versenyek. Férfi társai is igyekeztek figyelembe venni az ő stílusát, így kicsit lágyabb evezéssel közelítettek a célhoz. Ennek ellenére, a csapatuk végül elsőként ért a célvonalhoz.

Bár erősnek érzem magam, a formám is kiváló, ami még inkább megerősíti az önbizalmamat. Nőként azonban tudom, hogy más kihívásokkal kell szembenéznünk, ezért hatalmas boldogság számomra, hogy a dobogó legfelső fokára állhattam. A parton rengetegen gratuláltak, és elismerően nyilatkoztak arról, hogy milyen teljesítményt nyújtottam. Igazán büszke vagyok arra, hogy így helyt tudtam állni - mesélte a győri Széchenyi István Egyetem építészmérnöki szakán tanuló sportoló.

Az ünneplés öröme azonban nem tartott sokáig. Az eredményhirdetést követően a csapatoknak 45 perc állt rendelkezésükre a fellebbezésre, amely lehetőséggel a második helyezett Ferencvárosi Evezős Club élt, arra hivatkozva, hogy "nem egyenlő feltételek" mellett zajlott a verseny. A Magyar Evezős Szövetség Óvási Bizottsága pedig elfogadta a panaszt, ezzel újabb fordulatot adva az eseményeknek.

Megérkezett a telefonhívás, amelyben kértek tőlünk egy főt az óvási bizottságba. Később az érintett személy szembesített minket a döntéssel. Elmondhatom, hogy nem igazán értettem, de különösebb csalódottságot sem éreztem. Ilyen helyzet eddig még sosem fordult elő, és úgy érzem, hogy inkább a többi csapat nehézsége, hogy nem tudtak mit kezdeni ezzel a szituációval. Elkeseredett vagyok, de az élmény, hogy én voltam az első nő, aki férfi mezőnyben győzött, örökre megmarad velem – mondta Eszter.

Dr. Alföldi Zoltán, a győriek evezős szakosztályának vezetője, szintén tanácstalan azzal kapcsolatban, hogy miért vonták meg tőlük az aranyérmet. Elmondása alapján, bár hivatalosan orvosi dokumentum benyújtása szükséges a cserék kérelmezéséhez, a szoros határidők miatt csupán a verseny szervezőivel tudtak tárgyalni. Ők viszont nem emeltek kifogást az ügyben.

- Nem fogadtuk el az óvási bizottság döntését, ezért fellebbezést írtunk a szövetség elnökségének, ahol többek között a hazai, illetve a Nemzetközi Evezős Szövetség versenyszabályzatára hivatkoztunk, ahol a férfi nyílt kategóriaként van feltüntetve, amiben nők is részt vehetnek. Innentől az ő kezükben a bajnok kiléte - magyarázta lapunknak a szakember.

Az óvási bizottság döntésének részletes indoklásához szerettük volna hozzáférni, ezért felvettük a kapcsolatot a hazai szövetséggel. Sajnos hívásunkra nem kaptunk választ, és a Ferencvárosi Evezős Club is elzárkózott attól, hogy nyilatkozzon az üggyel kapcsolatban.

Related posts