Merz kancellár a fokozott határellenőrzések és a szigorú migrációs politikák bevezetésével indítja el új kormányzását.


Friedrich Merz végre megvalósítja választási kampányának ígéreteit, és szigorú ellenőrzést vezet be a határokon. A nemzeti szükségállapot kihirdetése is a napirenden szerepel, de ennek pontos feltételeit még le kell fektetni.

A szomszédos országok nagyköveteit csütörtök délután tájékoztatták a Belügyminisztériumban. A meghívót szerda késő este e-mailben küldték ki.

A WELT tudomása szerint a tájékoztatón az hangzott el, hogy "Németország a 72. cikk és a nemzeti jogszabályokon alapuló intézkedések kombinációját tervezi". Dobrindt belügyminiszter este a "Maybrit Illner" című műsorban megerősítette, hogy a 72. cikkely alapján jár el. (A hivatkozás az Európai Unió működéséről szóló dublini szerződésre vonatkozik.)

A belügyminiszter nem alkalmazta a "nemzeti szükségállapot" kifejezést, még akkor sem, amikor Merz 2024 nyarán ezt a terminológiát említette a határokon történő visszafordítások és elutasítások támogatásakor.

A solingeni késes támadás után a szövetségi sajtótájékoztatón CDU vezére a menedékkérők határon történő visszafordítását szorgalmazta. "Ha ez a jelenlegi európai jog szerint nem lehetséges, Németországnak joga és kötelessége is van nemzeti szükségállapotot kihirdetni a menekültekkel kapcsolatban" - mondta akkor.

A Deutsche Welle is megerősíti, hogy Németország új kormánya, Friedrich Merz vezetésével a határőrség létszámának növelését tervezi a szigorúbb migrációs politikák érvényesítése érdekében. Ugyanakkor a kancellár igyekszik megnyugtatni külföldi partnereit, hogy a migrációs intézkedések nem lesznek negatív hatással a szomszédokra.

Első hivatalos külföldi látogatása alkalmával Varsóban Donald Tusk lengyel miniszterelnök figyelmeztette Merzet az olyan egyoldalú migrációs intézkedések veszélyeire, mint a nemzeti határellenőrzés vagy a kitoloncolás, amelyek következtében a migránsok lengyel földön ragadhatnak. Merz hangsúlyozta, hogy az illegális migráció kérdését európai szinten kell rendezni.

"Ha mi, az Európai Unióban mindannyian együttes jelzést adunk azoknak, akik érvényes belépési lehetőségek nélkül indulnak Európába, és ezt a jelzést különösen az embercsempészeknek adjuk le, akkor ezek az útvonalak sokkal nehezebbé válnak" - mondta Merz.

A szövetségi választások előtt Merz bejelentette, hogy kancellári hivatalba lépésének első napján "irányító felhatalmazással" utasítja a belügyminisztériumot az összes határ állandó ellenőrzésére és az illegális belépés elutasítására. Ez a védelemhez való joggal rendelkező személyekre is vonatkozik.

"Betartjuk a választási kampányígéreteinket, és komolyan vesszük a migrációs kihívásokat. Mi határozzuk meg, hogy kik léphetnek be az országunk területére, és mi állítunk meg minden illegális bevándorlást!" – fogalmazott Alexander Hoffmann, a CSU állami frakciójának frissen megválasztott vezetője a közösségi médiában, ám a bejegyzést később eltávolították.

A Zöldek frusztráltan reagáltak a kancellár lépésére. "Úgy tűnik, Merz a vészhelyzeti intézkedés 72. cikkének alkalmazására készül, noha a befogadott menekültek száma csökken" - fogalmazott Britta Haßelmann az X platformon. "És mi a helyzet az SPD-vel?" tette hozzá, utalva arra, hogy a CDU baloldali koalíciós partnerének is illene megszólalnia a helyzet súlyosságát illetően. "Az ilyen jogilag kétes, nemzeti egyoldalú intézkedések csak ártanak az EU-nak, különösen mint jogközösségnek."

A kereszténydemokrata vezető korábban kifejezte, hogy Németország és annak gazdasága évente maximum 100,000 bevándorló befogadására képes.

Related posts