Íme egy különleges húsvéti tojás, amelynek értéke 12 milliárd forintra rúg! Olyan nagy a kereslet érte, hogy oligarchák versengenek a megszerzéséért.

Az ókorban erre is használták a kutyákat: megdöbbentő, mit tettek velük
A húsvéti tojásdíszítés hagyományai mélyen gyökereznek a múltban, és bár számos csoda létezik a maga letisztult formájában, a legszebb népművészeti alkotások egészen más üzenetet közvetítenek. Emlékezzünk csak az orosz Fabergé-tojásokra, melyek nem csupán drágák, hanem ékszerekkel ékesített remekművek is, azonban a valódi szépség sokszor a legegyszerűbb dolgokban rejlik.
Míg a történelem sodrában egykor az önkényuralom jelképének számítottak, az oroszok számára ma a történelem, a művészet és a nemzeti büszkeség olyannyira erős képviselői, hogy a városi legendák szerint az oligarchák és a világ leggazdagabb műgyűjtői is sorban állnak, hogy megszerezhessenek egy-egy elveszettnek hitt, de a semmiből vagy épp a feketepiacokon felbukkanó darabot.
Peter Carl Fabergé ősei francia hugenották voltak, akik a szabad vallásgyakorlás korlátozása miatt vándoroltak Poroszországba, majd a Baltikumba. Peter Carlnak már az édesapja is ékszerész volt, aki 1842-ben Szentpéterváron üzletet alapított, amit később, miután Európa legjobb mestereinél tanulta ki az aranyművességet, fia vett át. Dísztárgyakat kezdett tervezni, alkotásaira pedig III. Sándor cár is felfigyelt, és hivatalos cári ékszerésszé nevezte ki.
A legendás Fabergé-tojások 1885 és 1917 között láttak napvilágot, a cári család különleges megrendelésére. III. Sándor cár indította el ezt a hagyományt, amelyet fia, II. Miklós is tovább vitt, minden húsvétkor egy-egy csodálatos tojással meglepve feleségét. II. Miklós nem csupán hitvesének, hanem édesanyjának is ajándékozott egy-egy ilyen mesterművet, így összesen 50-52 cári tojás készült el, mindegyik egyedi és páratlan műalkotás.
Az 1917-es forradalom radikálisan megváltoztatta Oroszország politikai táját, és végleg eltüntette a cári hatalmat. A Romanov család tagjait, akik évszázadokon át uralkodtak, 1918-ban Jekatyerinburgban kivégezték, ezzel egy korszak véget ért. Peter Carl Fabergé, a híres ékszerész, még a forradalom kitörése előtt elmenekült, és végül Svájcban talált új otthonra. Azonban a boldog béke és alkotó szellem helyett egy megtört szívvel távozott az élők sorából, elveszítve mindazt, ami iránt valóban szenvedett. Az általa készített mesés tojások sorsa is sokszor szomorúbb fordulatokat vett: míg néhány darabot sikerült külföldre juttatni, mások a fosztogatók kezei között tűntek el, és akadtak olyanok is, amelyeket a bolsevikok a feketepiacon értékesítettek, így a művészet és a történelem e különleges darabjai gyakran szenvedtek a háborúk és zűrzavarok következményeitől.
Lenin hatalomátvételekor a Romanov család értékeit, köztük a drágaköveket és aranyat, elkobozták, így a híres Fabergé-tojások jelentős része a Kreml falai közé került. Később Sztálin, 1927-től kezdődően, elindította a tojások külföldi valutáért történő értékesítését. Bár sikerült néhány darabot visszaszerezni és Oroszországba hozni, a Fabergé-tojások világszerte számos gyűjtő birtokába kerültek. Érdekes módon nemcsak a cári család számára készültek ezek a műalkotások; a svéd és norvég királyi ház, valamint a Rothschild család is kapott hasonló darabokat, azonban ezek jellemzően a birodalmi tojások egyszerűbb másolatai voltak, és nem élvezték azt a kidolgozottságot, mint az eredeti példányok.
A tojások mérete változatos, de általában nem túlságosan nagyméretűek. Azonban a kidolgozásuk olyan részletes és aprólékos, hogy valódi ritkaságnak számítanak. A tervezési folyamat, amely Fabergé maximalista szemléletmódjának köszönhetően zajlott, akár éveken át is elhúzódhatott. Az értékük nem csupán az alapanyagaikban rejlik, hiszen ezüst, arany, platina, ékkövek és drágakövek mind megtalálhatók a készítésük során, hanem a szerkezetük különlegességében is. Minden tojás belsejében titkok és meglepetések rejtőznek, amelyek felfedezése mindig újabb izgalmakat tartogat.
Minden tojás egyedülálló művészeti alkotásnak tekinthető, ám közülük van néhány, amely még a többi felett is kiemelkedik. Ilyen például az első tojás, amelynek hófehér külseje egy arany csodát rejtett magában: egy aranyozott kis tyúk és egy cári korona. Ez a különleges tojás annyira lenyűgözte Marija Fjodorovna cárnét, hogy később hagyományt alakított ki az ajándékozásával, így örök emléket állítva ennek a gyönyörű darabnak.
Kiemelkedően híres és rendkívül értékes a Téli tojás, amely több ezer gyémánt és átlátszó kristály díszítésével készült. A Rózsabimbó tojás, a hajót rejtő Azov emlékére készült, míg a Kaukázus, a Reneszánsz és a Transzszibériai expressz tojás mind különleges történeteket hordoz. Különösen figyelemre méltó a Transzszibériai expressz tojás, amely egy térképet és egy arany kisvonatot rejt magában, ezzel páratlan élményt nyújtva az érdeklődőknek.
A jelenleg fellelhető tojások közül számosat a Kreml fegyvertárában őriznek, míg mások magántulajdonban találhatók. Ezen kívül a nyugati múzeumokban is felbukkannak, például a Metropolitan Múzeumban, a Virginiai Szépművészeti Múzeumban, valamint a brit királyi gyűjtemény részeként.
A tojások visszaszerzése az oroszok számára szinte nemzeti ügy lett, ennek köszönhető például az is, hogy Viktor Vekszelberg orosz oligarcha, üzletember és milliárdos 2004-ben kilenc tojást vásárolt meg New Yorkból körülbelül 100 millió dollár értékben. Egyúttal ő a legtöbb Fabergé-tojást birtokló magánszemély a világon, 15 alkotás van a tulajdonában, és ő nyitotta meg Szentpéterváron a Fabergé Múzeumot is.
A tojások különleges státuszszimbólumként tűnnek fel a gazdagok világában, ami nem meglepő, hiszen oligarchák és arab milliárdosok méltán versengenek egy-egy példányért. E versenyben olyan neves műgyűjtők is részt vesznek, mint Roman Abramovics vagy Aliser Uszmanov, akik a világ leggazdagabb emberei közé tartoznak.
Nemrég felröppentek a hírek arról is, hogy az amerikai hatóságok megtaláltak egy tojást Eduard Khudainatov orosz oligarcha elkobzott szuper jachtján, erről azonban később bebizonyosodott, hogy hamisítvány. Az elmúlt évtizedek egy másik szokatlan története volt a Third Imperial, vagyis Harmadik birodalmi tojásé, melyet egy bolhapiacon talált meg egy ócskavas-kereskedő, ma pedig az egyik legdrágább tojásnak számít, becsült értéke 33 millió dollár, vagyis körülbelül 12 milliárd forint.