Haspuffadás leküzdése: 18 praktikus tipp, hogy elkerüld a léggömb-szerű érzést!
Ha a puffadás nem múlik el, az igazán kellemetlen érzés lehet. Mi itt vagyunk, hogy megkönnyítsük a helyzetedet!
Ha szelekkel teli a béltraktus, akkor feszül a has, alig ér be a nadrág vagy a szoknya, és hasi érzékenység, netán fájdalom is jelentkezhet. Az ok a gyomor- és béltraktusban felhalmozódó gáz, amely hátterében különféle folyamatok állhatnak.
A székrekedés gyakran együtt jár puffadással, mivel a bélben felgyülemlő és torlódó bélsár akadályozza a gázok távozását. Így, aki székrekedéssel küzd, szinte biztosan tapasztalni fogja a puffadást is. Az ételallergiák, például a tehéntejfehérje-allergia vagy a laktózintolerancia szintén hozzájárulhatnak a gázosodáshoz. Ezen kívül a szénsavas üdítők fogyasztása, valamint a sóban és cukrokban gazdag ételek is puffadást okozhatnak. A rostszegény étrend is felelős lehet a has megnövekedett térfogatáért és feszüléséért. Ráadásul a nőknél a hormonális ingadozások szintén hatással vannak a haskörfogatra, hiszen a menstruációs ciklus során fokozott vízvisszatartás és puffadás is előfordulhat.
Bár viszonylag ritkán tapasztalható, hogy a puffadás mögött súlyos betegség húzódik meg, ez mégis lehetséges. Olykor bélrendszeri vagy alhasi daganatok, valamint gyulladásos bélbetegségek, mint a Crohn-betegség vagy a colitis ulcerosa, állhatnak a zavaró tünetek hátterében.
Tartósan fennálló, életmódbeli változtatásokkal nem orvosolható puffadásos panaszoknál érdemes és ajánlott orvoshoz fordulni, hogy kizárhatók és kezelhetők legyenek az esetlegesen meglévő (súlyos) alapbetegségek is.
A rendszeres fizikai aktivitás serkenti a bélmozgást, ami segíti a megrekedt béltartalom és a gázok távozását. Még egy rövid séta is, például egy kör a háztömb körül, jelentős jótékony hatással bírhat.
Rendszeres mozgás és sportolás révén támogathatja bélrendszerének egészségét, hiszen ez elősegíti a bélmozgások harmonikus működését és a bélgázok természetes távozását.
Néhány jógapóz segíthet a gázosodás csökkentésében, és az egyik leghatékonyabb ebből a szempontból a boldog baba póz, más néven Ananda Balasana. Ezt a pózt érdemes beiktatni a rutinunkba, ha szeretnénk enyhíteni a kellemetlen feszültséget.
A bélmozgásokat serkentő masszázs, amit akár magának is elvégezhet bárki, támogathatja a bélműködést, a puffadás enyhülését. Az alhas jobb alsó területéről körkörös irányban haladó mozdulatok (jobb oldalon fel, majd vízszintesen át a bal oldalra, majd le a bal oldalon az alhas irányába) enyhíthetik a hasi görcsöket.
Bár a borsmenta és annak különféle készítményei leginkább az irritábilis bél szindróma (IBS) tüneteinek enyhítésére ismertek, puffadás esetén is kedvező hatással bírhat. Fogyasztható tea, illetve kapszula formájában, és segíthet a kényelmetlenség csökkentésében.
Az édeskömény illóolaja régóta ismert szer, amely hatásos lehet a puffadás csökkentésében.
A kellemes hőmérséklet és a pihenés hozzájárulhat a gázok eltüntetéséhez.
Próbálja meg elkerülni a gyorséttermek kínálatát és a habzsolást, valamint a szívószállal való ivást! Ha gyakrabban fogyaszt kisebb adagokat, a bélrendszere kevésbé terhelődik, és így csökkentheti a puffadás kockázatát is. Az étkezések tudatosabb ütemezése segíthet abban, hogy jobban érezze magát!
Sok ember sajnos nem fogyaszt elegendő rostot, pedig a megfelelő mennyiség elengedhetetlen az egészséges táplálkozáshoz. Érdemes fokozatosan, lépésről lépésre növelni a napi rostbevitelt. Kezdje azzal, hogy több zöldséget és gyümölcsöt iktat be az étrendjébe, valamint válasszon teljes kiőrlésű pékárut. Ha pedig a rostok növelése nem megoldható kizárólag az ételek révén, akkor érdemes megfontolni a különféle rostkészítmények használatát is.
Bár az alacsony FODMAP diéta elsősorban az IBS-es betegek tüneteinek enyhítésében mutatkozik hatásosnak, a diéta előnyöket hozhat a puffadásos tünetekkel rendelkezőknek is.
A só fogyasztása vízmegkötést eredményez a szervezetben, ami súlyosbíthatja a puffadás miatt kialakuló "kövérség" érzetét. Összefoglalva: ha csökkented a sóbevitelt, csökkented a vízvisszatartást, ezáltal mérséklődik a puffadás.
A szénsavas üdítők frissítő buborékai, a bennük található szén-dioxid miatt, gyakran feszítő érzést idézhetnek elő a hasban. Ezért azok számára, akik hajlamosak a puffadásra, érdemes elkerülniük ezeket az italokat, hogy elkerüljék a kellemetlen következményeket.
A jótékony bélbaktériumok segítenek normális mederben tartani az emésztési folyamatot és hozzájárulhatnak a puffadás kivédéséhez. Élőflórás termékek (joghurt, kefir, savanyú káposzta) fogyasztása éppen úgy hasznos lehet, mint a jótékony baktériumtörzseket tartalmazó patikaszereké.
A rágózás során a levegő nyelése, valamint a rágógumikban lévő cukoralkoholok együttes hatása puffadást eredményezhet. Ha szeretné elkerülni a rágógumizásból adódó kellemetlenségeket, érdemes kipróbálnia a gyömbért vagy a borsmentát, amelyek természetes módon frissítik a leheletet!
A szelesedés által kiváltott kellemetlenségek enyhítésére leginkább szimetikont tartalmazó készítmények ajánlottak. A szimetikon hatóanyag biztonságosan használható már csecsemőkorban is, sőt, terhesség alatt is alkalmazható, ami különösen fontos lehet a várandós anyák számára.
Bizonyos gyógyszerek és étrend-kiegészítők szedése során a székrekedés és a puffadás gyakori kellemetlenségeket okozhat. Érdemes megemlíteni, hogy a vaspótlók szedése különösen hajlamosíthat ezekre a problémákra, így fontos odafigyelni a kiváltott tünetekre és szükség esetén konzultálni egy szakemberrel.
Ha nem biztos abban, hogy melyik étel vagy ételösszetevő okozza a puffadást, érdemes elkezdenie egy étkezési napló vezetését. Jegyezze fel, mikor mit fogyasztott, és milyen tüneteket észlelt. Néhány hét elteltével világossá válhatnak az ok-okozati összefüggések, amelyek segíthetnek a panaszok tartós enyhítésében. Ha orvosi segítségre van szüksége, ne felejtse el magával vinni a naplót, hiszen hasznos információkkal szolgálhat az orvos számára.
Ha a puffadás tünetei kínzóak, életmódbeli változtatások hatására nem enyhülnek, hosszan fennállnak, forduljon orvoshoz!