Donald Trump vállán óriási teher nyugszik: vajon csupán az időt pazarolja Iránnal kapcsolatos ügyekben az elnök? - Pénzcentrum

Donald Trump bejelentette, hogy az Egyesült Államok és Irán képviselői a közeljövőben tárgyalásokat kezdeményezhetnek. Ez a fejlemény a hírek szerint annak fényében történt, hogy az Egyesült Államok több iráni nukleáris létesítményt célzott meg bunkerromboló bombákkal, jelentette az NPR.
Donald Trump kijelentette, hogy a felek esetleg megállapodást írhatnak alá, bár később hozzátette, hogy véleménye szerint ez nem feltétlenül szükséges, utalva az amerikai csapások sikerességére. A helyzet előzménye, hogy az USA és Irán között már több fordulóban zajló nukleáris tárgyalásokat félbeszakította Izrael júniusi váratlan támadása Irán ellen. A kezdetben jól haladó egyeztetések a technikai részleteknél elakadtak.
Az Egyesült Államok a múlt hétvégén drámai lépésre szánta el magát, amikor több iráni nukleáris létesítményt célzott meg nagy hatóerejű bunkerromboló bombákkal. Ezek a különleges fegyverek kizárólag az USA haderejének arzenáljában találhatóak, és a megfelelő szállítóeszközök is egyedül az amerikai katonai erők rendelkezésére állnak.
Rafael Grossi, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) vezetője hétfőn kifejtette, hogy Irán jelentős mennyiségű, magasan dúsított uránkészlete esetleg túlélhette a legutóbbi támadásokat, mivel azt előre elszállíthatták. Jelenleg azonban a nukleáris felügyeleti szervezet nem rendelkezik információval ezzel kapcsolatban.
Irán évek óta csökkenti az együttműködését a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) ellenőreivel, noha a hivatalosan bejelentett nukleáris létesítmények megfigyelését továbbra is lehetővé teszi. Szerdán az iráni parlament zöld lámpát adott egy törvényjavaslatnak, amely gyakorlatilag felfüggeszti az ügynökséggel folytatott együttműködést, azonban ennek végrehajtásához még további jóváhagyásokra van szükség.
Dana Stroul, a Washington Institute for Near East Policy szakértője szerint naiv elképzelés lenne azt hinni, hogy Irán két hét után feladja évtizedek alatt kiépített nukleáris ambícióit, amelyekbe páratlan mennyiségű erőforrást fektetett. Shira Efron, az Israel Policy Forum kutatási igazgatója pedig úgy véli, hogy a tervezett tárgyalások pozitív fejleménynek számítanak.
Egy megállapodás sokkal tartósabb és fenntarthatóbb megoldást kínálna, mint egy csupán ideiglenes tűzszünet. A lényeg azonban az, hogy vajon milyen eredmények születnek majd ezekből a tárgyalásokból? Nem engedhetjük meg, hogy a diskurzusok csupán a beszélgetés öröméért folytatódjanak.
- fogalmazott a szakértő, miközben alaposan átgondolta a mondandóját.
A nukleáris problémák rendkívüli technikai összetettsége, valamint a felek eltökélt és merev álláspontja miatt a tárgyalások valószínűleg nehezen átláthatóak és kihívásokkal teli lesznek. Vali Nasr, a Johns Hopkins Egyetem szakértője hangsúlyozza, hogy ez "valódi tesztje lesz a megállapodás művészetének", és elengedhetetlen, hogy olyan diplomaták vegyenek részt a folyamatban, akik megfelelő felhatalmazással bírnak.
Ellie Geranmayeh, aki tanácsadói szerepben részt vett a 2015-ös nukleáris megállapodást előkészítő diplomáciai tárgyalásokban, úgy véli, hogy a korábbi egyezmény bizonyos aspektusai iránymutatást nyújthatnak a jelenlegi diskurzusokhoz. Ugyanakkor figyelmeztetett arra, hogy a nemzetközi ellenőrök hozzáférésének hiánya komoly kihívást jelent a tárgyalások konkrét céljainak meghatározásában - szerinte ez olyan, mintha bekötött szemmel próbálnánk összerakni egy Rubik-kockát.