Moszkvában lenyűgöző nemzetközi felvonulás zajlott, ahol Putyin a közös győzelmek fontosságáról osztotta meg gondolatait.


Vlagyimir Putyin orosz elnök ünnepélyes beszédet mondott a náci Németország felett aratott szovjet győzelem 80. évfordulója alkalmából. Szavait a fasizmus feletti közös győzelem hangsúlyozása jellemezte, amelyet több ország együttműködéseként emelt ki. A beszédet követően az orosz haderő mellett számos külföldi katonai egység is parádézott, jelezve a nemzetközi összefogást. Évek óta először hatalmas páncélosmenetet is rendeztek, amelyben modern harckocsik mellett a világháborús orosz tankok is bemutatkoztak, látványos vonulásukkal emelve a rendezvény fényét.

Ma, budapesti idő szerint 9 órakor megkezdődött Moszkvában a győzelmi napi parádé. Az eseményen számos nemzetközi vezető, köztük Hszi Csin-ping kínai elnök, Aleksandar Vucic szerb elnök és Robert Fico, Szlovákia miniszterelnöke, aki a NATO tagja, is jelen van.

Az orosz elnök beszédét azzal nyitotta, hogy kifejezte háláját a védelmi miniszter, az orosz haderő, valamint a második világháború során bátor harcot vívó szovjet katonák iránt. Hangsúlyozta, hogy a győzelmi napi felvonulás Oroszország egyik legmeghatározóbb ünnepe, amely a múlt dicsőségét és a haza iránti elkötelezettséget idézi fel.

Azt hangsúlyozta, hogy a második világháború eseményeit precízen és történelmileg megbízható módon kell megörökíteni. Oroszország sosem fogja tolerálni a történelmi igazságok elferdítését és a hősök emlékének megszégyenítését.

Putyin úgy látja, Oroszország ma is egy "legyőzhetetlen védvonal" a nácizmussal, russzofóbiával és antiszemitizmussal szemben.

Hangsúlyozta: Oroszország egész népe mögött áll a "különleges művelet" résztvevőinek, akik az Ukrajna elleni invázióban vesznek részt.

Azt mondta: Oroszország oldalán az igazság, a második világháború hőseire pedig mindenki tisztelettel néz fel.

Putyin hangsúlyozta:

A második világháború győzelme számos népcsoport és ország közös erőfeszítéseinek eredményeként valósult meg. Az együttműködés és az összefogás kulcsszerepet játszott abban, hogy a világ számos tájáról érkező emberek összefogtak a közös cél érdekében.

Az orosz elnök további harcot ígért a nácizmussal szemben. Rövid, mindössze tízperces beszédét "hurrával" zárta, melyet az orosz katonák viszonoztak. Ezután megszólalt az orosz / szovjet himnusz (a kettőnek ugyanaz a dallama, szöveg nélkül játszották le).

A beszéd során Vlagyimir Putyin mindössze egyetlen alkalommal hivatkozott közvetlenül az Ukrajnában zajló invázióra, noha a "nácizmus elleni harc" témája több ízben is megjelent a megnyilvánulásában. Oroszország folyamatosan azt hangoztatja, hogy Ukrajnában a "nácizmus" ellen vívják küzdelmüket. Valószínű, hogy ez a retorika részben a jelentős külföldi delegáció jelenlétére vezethető vissza, hiszen a legtöbb résztvevő ország, például Kína és Dél-Afrika, hivatalosan is a háború azonnali befejezését szorgalmazza. Továbbá, 2021 óta először egy NATO-tagállam vezetője, Robert Fico is képviselte országát a parádén, ami különös figyelmet keltett.

A beszédet követően elindult a katonai egységek impozáns felvonulása:

A menetben most már számos nemzetközi résztvevő is jelen van.

Az események során Azerbajdzsáni, belorusz, kazah, kirgiz, tádzsik, türkmén, üzbég, valamint egyiptomi, vietnami, laoszi, mianmari, iráni és kínai katonai egységek is megfigyelhetők voltak. Az Ukrajna ellen indított invázió kezdete óta azonban a moszkvai katonai parádén nem jelentek meg külföldi katonai kontingensek.

A parádé most különösen figyelemre méltó az orosz katonai jelenlét szempontjából: valószínűleg ez a legnagyobb katonai felvonulás Moszkvában a Covid előtti időszak óta, amelyet a kerek, 80. évforduló is különösen indokolttá tesz.

A gyalogság vonulása után a páncélosok is útra keltek. A menet élén, a megszokott hagyományok szerint, egy második világháborús veterán T-34/85-ös tank állt, ám ezúttal valami különleges hangulat lengte körül. A fémes óriás motorja mélyen zúgott, mintha a múlt hősies harcait idézte volna fel, miközben a nap fénye csillogott a festésén, ami már sok csatát megélt. A fémtest mögött a katonák izgatottan várták, hogy a páncélosok élén haladó tank újra életet leheljen a történelmi pillanatokba.

Ez alkalommal nem csupán egyetlen harckocsi haladt át a Vörös téren, hanem egy impozáns felvonulás keretében különféle modern és második világháborús páncélozott járművek is megjelentek, gazdagítva a történelmi emlékek sorát.

A menetoszlopot a legendás T-34-es harckocsik és a SzU-100-as önjáró lövegek vezették, utánuk pedig sorra érkeztek a kerekes Tigr IMV-k és BTR-ek. Ezt követően a lánctalpas csapatszállítók vonultak fel: a korszerűsített BRM-1K-k, a BMP-2-esek, a BMP-3-asok, valamint a Kurganyec IFV-k, mind hozzájárulva a látványos katonai felvonuláshoz.

Tankokból bőséges választék volt jelen - ilyet 2022 óta nem tapasztalhattunk. A Vörös téren végigvonultak a gázüzemű T-80-asok, a modernizált T-72-esek, valamint a T-90M Proriv tankok. Ezt követően a tüzérség vette át a főszerepet: a 2Sz19-es tarackok, Giacintok, Malvák, Tosz-2-esek és Uragan-indítók sorakoztak fel. Végül a nagy hatótávolságú Iszkander-M rakétakomplexumok vonultak fel, lenyűgözve a nézőközönséget.

A rendezvényen drónok is bemutatásra kerültek, amelyek az indítójárművekkel együtt vonultak fel. A közönség megismerkedhetett többek között a Gerán, Orlan és Lancet UAV-kal. Ezt követően az Sz-400 Triumf légvédelmi rendszerek és az Sz-300-asok következtek, végül pedig a BMD deszantpáncélosok tették még látványosabbá a bemutatót.

A páncélosok érkezése után megérkezett a Jarsz rakétakomplexum, amely képes nukleáris robbanófejek hordozására is.

A menetoszlopot Bumeráng kerekes páncélozott harcjárművek védték, melyeket Oroszország a BTR váltótípusainak szánt és szán a jövőben is.

A parádé szolid légibemutatóval ért véget: Szu-25-ös csatarepülőgépek húzták végig az égen Oroszország zászlaját.

Putyin elnök ezután személyesen üdvözölte a katonai egységek parancsnokait, kezet fogva velük.

Related posts