A házvezetőnő talán úgy gondolta, hogy a házasság révén elérheti az örökséghez való hozzáférést.


Az ügyészség jogi eljárást indított a házasság érvénytelenségének megállapítása érdekében.

A házasságkötés egy mélyen érzelmi döntés, amely nem csupán szívügy, hanem jogi vonatkozásai is vannak. A házastársaknak kölcsönös felelősséget kell vállalniuk egymás iránt, jognyilatkozataik hatással vannak a másikra, és bizonyos körülmények között a vagyonuk is közösé válik. Továbbá, a túlélő fél jogi örökösként léphet fel a másik után. Ezért a házasságkötési nyilatkozatnak a felek önálló akaratán kell alapulnia. Ehhez elengedhetetlen a mentális épség, a megfontolt gondolkodás és a tudatos döntés képessége. Amennyiben ezek a feltételek nem teljesülnek, a jog a házasságot érvénytelennek nyilváníthatja.

(A legfrissebb hírek itt)

Jelen esetben az - azóta elhunyt, gyermektelen - idős férfi hosszú ideje számos krónikus betegségben szenvedett. Több, mint két és fél hónapon keresztül kórházban is ápolták. A férfi olyan állapotban volt már, hogy az ágyból is csak segítséggel tudott felülni, folyamatos, 24 órás felügyeletet (ápolást) igényelt. Hanyatlott mentális állapota miatt a kórház intézkedett a gondnokság alá helyezése érdekében.

Ekkor azonban megjelent a kórházban későbbi felesége - akivel hosszú ideje ismerték egymást - két ügyvéd kíséretében, és kérte a férfi azonnali hazabocsátását. A kezelőorvos emiatt pszichiátriai vizsgálatot akart kérni, mivel a férfi az orvosi kérdésekre inadekvát válaszokat adott, tájékozatlan volt, helyzetét reálisan megítélni nem volt képes. A vizsgálat ellen a nő és jogi képviselői tiltakoztak, de mivel a beteg maga is kérte, ezért hazabocsátották. A kórház azonban értesítette az illetékes gyámhatóságot.

Mindezeket követően – a körülmények pontos tisztázása nélkül – a szentendrei jegyzőhöz benyújtották a házassági szándék bejelentéséről készült jegyzőkönyvet, továbbá egy kérelmet, amely a házasságkötést megelőző várakozási idő alóli felmentésre vonatkozott. Később írásszakértői vizsgálat derítette ki, hogy a dokumentumokat nem a férfi írta alá. Ennek alapján a jegyző engedélyezte a házasságkötést, és azt is, hogy Leányfalun, a férfi lakóhelyén valósuljon meg az esküvő.

A házasságkötés előtt a férfi ismét kórházba került, ahol az orvosok megállapították, hogy szellemi képességei korlátozottak, és beszédzavara miatt nehézségekbe ütközött az információk megosztása. A kórházi tartózkodását követő két nappal már a házasságkötésre került sor. Sajnos, a férfi a házasságkötést követően csupán két héttel később újra kórházba került, ahol végül elhunyt.

A néhai testvérek az ügyészséghez fordultak, mivel gyanújuk szerint a nő, aki az idős férfi házvezetőnőjeként dolgozott, kihasználta a férfi demenciáját és romló egészségi állapotát, hogy rávilágítsa a házasságra, mindezt a vagyonának megszerzése érdekében.

A Pest Vármegyei Főügyészség keresetet nyújtott be a bíróságra a házasság érvénytelenségének megállapítása érdekében. Az ügyészség véleménye szerint a néhai személy mentális állapota és demenciája miatt a házasságkötés időpontjában nem rendelkezett a szükséges belátási képességgel, amit az eljárás során lefolytatott igazságügyi szakértői vizsgálat is megerősített.

A Szentendrei Járásbíróság egyetértett az ügyészség véleményével, és megállapította, hogy a néhai férfi és felesége házassága érvénytelen. Ezt a döntést a másodfokú Budapest Környéki Törvényszék jogerős ítélete is megerősítette – derült ki a főügyészség által portálunk számára küldött tájékoztatóból.

Related posts