Az ukrán állam gazdálkodása rendkívüli válsághelyzetben van, ami arra kényszeríti az Európai Uniót, hogy sürgős intézkedéseket hozzon.

Az Európai Unió sürgős megoldások után kutat, hogy miként pótolhatná Ukrajna jövő évi akár 19 milliárd dolláros költségvetési hiányát. Közben Kijev egyre csökkenő amerikai támogatással és a tűzszünet lehetőségeinek elhalványulásával néz szembe - értesült a Financial Times. Míg sokan azt feltételezték, hogy a háború 2025-ben vagy 2026 első felében véget érhet, mára ez a forgatókönyv már egyre kevesebb hitelt nyer.
Az Európai Bizottság több lehetőségről tárgyal a tagállamokkal, köztük a katonai támogatások költségvetésen kívüli juttatásként történő folyósítását, a G7-ek meglévő 50 milliárd dolláros támogatási programjából származó kölcsönök felgyorsítását, valamint az EU-ban befagyasztott orosz állami vagyoneszközök további hasznosítását is felvetik.
A jövő évvel kapcsolatban egyre nő a feszültség, és sok érintett fél, akik idén a tűzszüneti megállapodásra építettek, kénytelenek újragondolni a költségvetésüket. Rá kellett jönniük, hogy finanszírozási problémákkal kell szembenézniük, függetlenül attól, hogyan próbálják körüljárni a helyzetet.
- jelentette ki egy magas rangú uniós hivatalnok.
Az Európai Bizottság kénytelen volt átalakítani az Ukrajnának szánt 2025-ös pénzügyi források kifizetéseit, mivel a konfliktus elhúzódása és a Moszkvával tervezett tűzszünet körüli bizonytalanságok komoly kihívások elé állítják a helyzetet.
Az IMF előrejelzései alapján Ukrajna jövő évi pénzügyi szükségletei biztosítottnak tűnnek, azonban ez a megállapítás arra a feltételezésre épül, hogy a konfliktus idén, vagy legkésőbb 2026 közepén befejeződik.
Ezt a forgatókönyvet azonban sem Ukrajna, sem az EU nem tartja valószínűnek.
Egy lehetséges megoldásként felmerült, hogy az Ukrajnának nyújtott katonai segítséget kétoldalú juttatás formájában bocsátanák rendelkezésre. Ezt a támogatást külön kategóriaként, "költségvetésen kívüli külső transzferként" számolnák el, ugyanakkor figyelembe vennék a nemzeti védelmi kiadási célok között is.
Alternatív megoldásként felmerülhet a G7 országok által működtetett 50 milliárd dolláros program keretében történő kifizetések előrehozása. Ez a kezdeményezés a Nyugaton lefagyasztott orosz állami vagyontárgyak hozamaira építve biztosítana kölcsönöket Kijev számára.
Tűzszünet nélkül Kijev 2026-ra legalább 8 milliárd dolláros költségvetési hiánnyal számol, még abban az esetben is, ha a megígért támogatások egy részét előre folyósítják. Amennyiben ez nem valósul meg, a pénzügyi deficit akár 19 milliárd dollárra is nőhet.
Egy alternatív megoldásként felmerült, hogy a befagyasztott orosz vagyoneszközöket hatékonyabban hasznosítsák, például kockázatosabb befektetési osztályokba történő átcsoportosítással. Ezzel párhuzamosan kidolgoznának egy olyan rendszert, amely lehetővé tenné a potenciálisan nagyobb pénzügyi veszteségek terheinek megosztását, hogy Belgium, ahol a vagyoneszközök többsége található, ne maradjon egyedül a felelősség viselésében.