Hogyan lehetne az ember agyában tárolt emlékeket kinyomtatni? - Librarius.hu
Előző cikkünkben a Fortepan felhívásáról írtunk, amelyben lappangó fotókat keresnek Budapest ostromáról. A felhívás több helyen is megjelent, ennek köszönhetően sok helyre eljutott, és az egyik közösségi kommentelő ezzel kapcsolatban felvetette a kérdést: Hogyan lehetne az ember agyában megőrzött emlékképeket kinyomtatni?
Megkérdeztük a mesterséges intelligenciát, hogy ez ügyben hol tart a tudomány és milyen lehetséges alternatívák léteznek. A következő választ kaptuk:
Az emlékek kinyomtatása az emberi agyból a jelenlegi technológiai szinten még nem megvalósítható, de ez a koncepció izgalmas tudományos kérdéseket vet fel. Az emlékek az agyban neuronhálózatok formájában tárolódnak, ahol a fizikai, kémiai és elektromos jelek összefonódva rögzítik az információkat. Az emlékek "kinyomtatásához" rengeteg kihívást kellene leküzdenünk, hiszen a tudományos megértésünk még csak most kezd kibontakozni e bonyolult folyamat körül.
Egy ilyen technológia megvalósítása jelenleg messze meghaladja a tudományos ismereteink határait, de ahogy az agykutatás, a mesterséges intelligencia és a számítástechnika területén tapasztalható gyors ütemű fejlődés halad, nem kizárt, hogy a jövőben közelebb kerülünk ehhez az ambiciózus vízióhoz.