Kanadába látogat III. Károly király, és ezzel nemcsak a két ország közötti kapcsolatokat erősíti, hanem egy markáns üzenetet is továbbít Donald Trumpnak. Az esemény nem csupán egy diplomáciai találkozó, hanem lehetőség arra, hogy a király kifejezze állásp

III. Károly király és Kamilla királyné hétfőn kétnapos látogatásra érkezik Kanadába, amit az uralkodó Kanada felé tett szolidaritási gesztusaként értelmeznek, felelve Donald Trump fenyegetéseire, aki az Egyesült Államok 51. államává tenné az országot.
A királyi pár Mark Carney miniszterelnök meghívására érkezik Ottawába, aki nemrég a Trump-ellenes közhangulatot kihasználva nyerte meg a parlamenti választást a Liberális Párt élén.
Kedden a kanadai parlamentben különleges eseményre kerül sor: az uralkodó felolvassa a "trónbeszédet", ami körülbelül 50 éve nem történt meg. Ez a hagyományos szertartás izgalmas pillanatokat ígér, és a történelem egy új fejezetét nyithatja meg az ország politikai életében.
A beszéd várhatóan kiemeli Kanada függetlenségét, különös figyelmet fordítva az Egyesült Államok általi esetleges befolyásolás elleni védekezésre - olvasható a BBC jelentésében.
Ez az uralkodópár első kanadai látogatása trónra lépésük óta, miután a tavaly tervezett utat III. Károly rákdiagnózisa miatt elhalasztották. A királyi pár hivatalos fogadásban részesül az ottawai repülőtéren, majd számos társadalmi csoporttal találkozik, köztük az őslakos közösségek képviselőivel és Mary Simon főkormányzóval, aki a király első őslakos származású helyi képviselője.
A trónbeszéd felolvasásával III. Károly édesanyja, II. Erzsébet örökségét követi, aki uralkodása alatt kétszer is, 1957-ben és 1977-ben vállalta ezt a fontos feladatot. A francia és angol nyelven elhangzó beszéd a kanadai kormány politikai programját ismerteti, hasonlóan ahhoz a hagyományhoz, amely a westminsteri parlamenti ülésszakok kezdetén hallható királyi beszédekhez köthető Nagy-Britanniában.
Mark Carney miniszterelnök, aki május elején találkozott Donald Trumppal a Fehér Házban, hangsúlyozta, hogy "Kanada nem eladó". Ezt az üzenetet várhatóan a király beszédében is meg fogja említeni. A BBC információi szerint...
A királyi látogatás során a Buckingham-palota részéről jelentős diplomáciai finomhangolásra van szükség, hogy az esemény zökkenőmentesen és sikeresen zajlódjon le.
III. Károly nem csupán Kanada, hanem az Egyesült Királyság államfője is. Miközben Londonban a király kulcsszerepet játszik a Washingtonnal való szoros kapcsolatok ápolásában, addig Ottawában egy sokkal határozottabb és ellenállóbb üzenetet kell közvetítenie.