Karas véleménye szerint elérkezett az idő, hogy bizalmatlansági indítványt terjesszenek elő.
A Rudolf Huliak képviselő tárca megszerzéséről folytatott diskurzus csak akkor válhat reálissá, ha ő és két társának visszatérése a SNS frakciójába megtörténik – ezt nyilatkozta Tibor Gašpar (Smer), a parlament alelnöke az 5 perc múlva 12 című vitaműsor keretein belül. Viliam Karas, a KDH alelnöke pedig úgy véli, hogy a koalícióban kialakult helyzet már "megérett" a kormány elleni bizalmatlansági indítvány benyújtására.
Gašpar szerint 76 képviselővel is lehet kormányozni, de elismerte, hogy ez nehéz. A helyzetet azonban nem nevezné kormányválságnak. Szerinte a csütörtöki szavazás is ezt bizonyítja. Megjegyezte: továbbra is 79 képviselőért fognak versenyezni. Azonban kommunikálniuk kell a koalíción belül, hogy megtartsák őket.
Karas véleménye szerint a koalíciós helyzet jelenlegi alakulása leginkább a Smer számára kedvez, különösen Robert Fico miniszterelnök szempontjából, aki úgy tűnik, "a barikádokon" hagyja a koalíciós partnereit. Ezzel szemben Karas határozottan elutasítja azt az állítást, miszerint ne lenne kormányválság; ő úgy látja, hogy az ország egész területén válságos állapotok uralkodnak.
Gašpar határozottan elutasította Karas állításait, miszerint a helyzet összhangban lenne Ficó elképzeléseivel. Szerinte a Smer célja az, hogy békés és szakszerű kormányzást valósítson meg, és amikor konfliktusok merülnek fel, igyekeznek közvetítő szerepet betölteni. Ugyanakkor lehetségesnek tartaná, hogy a Huliak körüli képviselők követeléseit egy hivatalos memorandum formájában rögzítsék. Ezzel szemben Gašpar úgy véli, hogy Samuel Migaľ (Hlas) képviselő magatartása, aki nem támogatta az SNS két törvénymódosítását, a koalíciós megállapodás súlyos megsértésének számít.
A parlament 2024. december 1-jén a Šutaj Eštok leváltásáról és az állami költségvetés ügyéről fog tárgyalni. Hétfő reggel az ellenzéki képviselők újra megkísérlik eltávolítani Matúš Šutaj Eštok belügyminisztert. Emellett folytatódik az állami költségvetési tervezet körüli diskurzus is.
Karas hangsúlyozta, hogy a KDH már a kezdetektől fogva figyelmeztette a közvéleményt a kormány által elkövetett hibákra. Aggodalommal tölti el, hogy a koalíciós partnerség keretein belül további memorandumok születhetnek. Szerinte a jelenlegi állapot a kormánykoalícióban hosszú távon nem fenntartható. Kifejezetten kizárta annak lehetőségét, hogy a KDH támogatná a kormányt, mivel nem értenek egyet azzal az iránnyal, ahogyan Szlovákia gazdasága fejlődik.
Gašpar véleménye szerint nem indokolt, hogy az állami költségvetésről szóló szavazást összekapcsolják a kormány bizalmi helyzetével. Meggyőződése, hogy a költségvetést végül elfogadják. Ezzel szemben Karas úgy látja, hogy a költségvetés tervezése súlyosan hiányos, mivel a konszolidáció terheit a lakosságra hárítják. Ezenkívül figyelmeztetett arra is, hogy a konszolidáció hatásai a következő parlamenti ciklusra is kihatnak.
A Matúš Šutaj Eštok belügyminiszter leváltására irányuló rendkívüli ülés kapcsán Karas világossá tette véleményét: szerinte Šutaj Eštok alkalmatlan a tárca vezetésére. A minisztert azzal is megvádolta, hogy titkos megállapodást kötött Andrej Babišsal. Karas azt is hangsúlyozta, hogy a koalíció a szavazás halasztásával arra utal, nincs meg a szükséges 76 képviselő egyetértése a döntéshez.