Kemény üzenet Berlin felé? Dobrindt úgy véli, hogy a lengyelek mutatják meg a helyes irányt! - Pénzcentrum

Alexander Dobrindt, a német belügyminiszter, elismerését fejezte ki Lengyelország határvédelmi intézkedései iránt a lengyel-belorusz határon tett látogatása során, hangsúlyozva azok eredményességét.
"Dobrindt hétfőn, lengyel kollégájával, Tomasz Siemoniakkal folytatott közös látogatásuk során kifejtette, hogy 'így lehet eredményesen megvédeni a külső határokat', hangsúlyozva, hogy ezek az intézkedések 'rendkívüli jelentőséggel bírnak'."
Donald Tusk, Lengyelország miniszterelnöke, és kormánya már régóta hangoztatják, hogy Oroszország és Belarusz tudatosan bátorítják a migránsokat a határátlépésre, ezzel is destabilizálva Lengyelországot, Ukrajna szövetségesét, valamint az Európai Uniót - számolt be róla a Euronews.
A korábbi lengyel kormány 2021-ben acélkerítés felhúzásával és rendkívüli állapot kihirdetésével válaszolt a migrációs hullámra. Mostanra Tusk kormánya tovább fokozta a határvédelmi intézkedéseket a belorusz határszakaszon, ahol már magas acélkerítések és korszerű elektronikus megfigyelő rendszerek biztosítják a határok védelmét.
Május hónapban a lengyel parlament döntést hozott a Belaruszból érkező menedékkérelmek felfüggesztésének további meghosszabbításáról. Ezt a lépést számos emberi jogi szervezet éles kritikával illette, mivel az intézkedés lehetőséget biztosít a lengyel hatóságok számára, hogy 60 napra felfüggesszék a menedékjogot.
Dobrindt szerint problémát jelent, hogy Oroszország és Belarusz a "migrációt fegyverként" próbálja használni Lengyelország, Németország és az Európai Unió destabilizálására. Támogatását fejezte ki Lengyelország azon döntésével kapcsolatban is, hogy ideiglenes határellenőrzéseket vezetett be válaszul Németország szigorúbb ellenőrzéseire.
Lengyelország a hónap elején határellenőrzéseket vezetett be az EU-tag Németországgal és Litvániával közös határain, amit Varsó a migránsok alaposabb ellenőrzésének szükségességével indokolt a bevándorlással kapcsolatos közéleti aggodalmak közepette. Varsó korábban azt állította, hogy Németország lengyel területre szállítja a Nyugat-Európába érkezett migránsokat.
Hétfőn a két belügyminiszter hangsúlyozta, hogy a lengyel-német határon bevezetett kölcsönös ellenőrzések csupán ideiglenes intézkedések. Céljuk az, hogy mielőbb megszüntessék ezeket, és inkább az Európai Unió külső határainak védelmére helyezik a hangsúlyt.
"Lengyelország Németország legfontosabb partnere az EU-n belül, francia szomszédaink mellett" - mondta Dobrindt. A 467 kilométeres határt megosztó Németország és Lengyelország egyaránt tagjai a vízummentes schengeni övezetnek, amely általában lehetővé teszi az állampolgárok számára a könnyű határátlépést munkavégzés vagy szabadidős célból.
Az EU szabályai szerint a tagállamok komoly fenyegetés esetén határellenőrzéseket vezethetnek be. Németország először 2023-ban vezetett be ellenőrzéseket a Lengyelországgal közös határain az embercsempészet elleni küzdelem és az irreguláris migráció visszaszorítása érdekében.
Friedrich Merz német kancellár májusi hivatalba lépése óta megerősítette a határok védelmét, és több rendőri egységet irányított a német határszakaszokra. Ezen intézkedések keretében felhatalmazta a hatóságokat arra, hogy bizonyos menedékkérőket visszafordítsanak, ezzel is próbálva kezelni a migrációs helyzetet.