Majdhogynem megsemmisült egy ultramodern F-35-ös vadászbombázó – Vajon véget ért a lopakodó technológia mítosza?

A múlt héten kiderült, hogy a jemeni húszi lázadók kis híján lelőttek egy amerikai F-35-ös lopakodó vadászbombázót, a hír kapcsán több olyan véleményt is lehetett olvasni, mely szerint az ötödik generációs harci repülőgép közel sem olyan hatékony, modern vagy ütőképes, mint amilyennek az árcímke alapján lennie kellene. Richard Aboulafia katonai repülési szakértő a Business Insidernek beszélt az F-35-ös körüli incidensről.
Mindent észre lehet venni. Azt gondolni, hogy van valamiféle láthatatlanná tévő rendszered, nagyon veszélyes tévút"
- hangoztatta az AeroDynamic Advisory tanácsadócég vezetője a lap képviselőjének.
Aboulafia kiemelte, hogy az F-35-ös nem teljesen észlelhetetlen, azonban legfőbb előnye a fejlett felszereltségében rejlik, amely lehetővé teszi, hogy időben észlelje az ellenséges erők által jelentett fenyegetéseket és a potenciális célpontokat. Ezen felül alacsony radarprofiljának köszönhetően nehezen észlelhető a radarok számára.
Kifejtette:
az, hogy a gépet nehéz észlelni a radaron, nem jelenti azt, hogy mindig, minden esetben láthatatlan.
Kifejtette: ha a gép "vadállat módban" van, vagyis támadni készül jelentős fegyverzettel felszerelve, modern légvédelmi rendszerek által lényegesen könnyebben észlelhető.
Arról, hogy a modern légvédelmi eszközökkel nem igazán rendelkező jemeni húszik mégis hogy tudták majdnem lelőni az F-35-öst, Aboulafia azt mondta:
Előfordul, hogy az ellenséges légvédelem éppen a megfelelő pillanatban, a megfelelő irányba fordul, és ezzel a szerencséje is kedvezően alakul.
Még mindig homályos, hogy a "majdnem lelőtt F-35-ös" esetében mennyire volt valósághű a helyzet, amikor a gép közel került a találathoz. Nem világos, hogy a húszik valóban kilőttek-e egy rakétát a gép irányába, miközben az bevetésen tartózkodott, vagy csupán centiméterek választották el a súlyosabb következményektől.