Kórház eladó, most különleges áron! Ne hagyja ki ezt a ritka lehetőséget!


- Szép, mi? - kérdez vissza egy hölgy a valamikori Árpád kórház mögötti Latabár Kálmán utcában. Újpesten járunk, nem messze innen működött a helyi uszoda, amit 2007-ban zártak be, 2017-ben pedig eldózeroltak. Nézzük a kórház kertjének romos hátsó falát, mögötte a szerkezetileg még egyben lévő nagy épületet, ami mellé - mondja az asszony - még mentőhelikopter-leszállóhelyet is terveztek nemrég. Ez a nemrég 2010 környékén lehetett, a kormányváltást megelőzően zajlott felújítás a gyógyintézményben, majd 2012-ben lakat került rá. Azelőtt belgyógyászati osztály működött az Árpád út 124-132. szám alatti ingatlanban, illetve Budapestet és vonzáskörzetét is ellátó baleseti sebészet. (Az Árpád Közkórházat 1905-ben gyermekek ápolására nyitották meg, 1918-tól fogadott felnőtteket, neve 1939-től Árpád Kórház.)

A bezárások következtében körülbelül kétszázezer ember ellátása került át a honvédkórházhoz. Bár a kórház modernabb körülményekkel rendelkezik, az intézmény rendkívül leterhelt, és – ahogy a magyar egészségügy általában – szakemberhiánnyal küzd. Eközben az állam munkás- és hajléktalanszálló létesítését tervezte az Árpád Kórház épületében, amit Varju László, a térség országgyűlési képviselője megerősített, alátámasztva ezzel a korábbi sajtóértesüléseket. Azonban ezek a tervek a mai napig nem valósultak meg; a bejáratnál még mindig ott figyel az "eladó ingatlan" feliratú tábla. Újpesten idén március 23-án időközi választásra kerül sor, mivel a DK-s politikus, Varju László lemondott, miután elítélték egy, a 2018-as MTVA épületénél zajló tüntetés során elkövetett cselekmény miatt. Az ítélet értelmében Varju megszorította a biztonsági őr vádliját. Most újra jelölteti magát, kihívója pedig a Fidesz színeiben Renge Zsolt lesz.

2023-ban és 2024-ben a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. (MNV) már árverésre bocsátotta a néhai kórházat, akkor 1,44 milliárdos kikiáltási áron. Az állam, illetve az állami cég ahogy akkor, úgy most sem árult el semmit az árverés körülményeiről. A sajtóban felreppentek hírek, hogy akár magán egészségügyi szolgáltató is fantáziát láthat az ingatlanban, de az elmúlt évben ez nem igazolódott be. Ha csak a háttérben nem köttetett valamilyen üzlet - merthogy hiába tűnik kifejezetten közügynek a kórház sorsa, sem a nyilvánosságnak, sem Újpestnek nem adnak róla információt. A kórház földhivatali tulajdoni lapján nincs változás, a tulajdonosi jogok gyakorlója az MNV. A 2025. január 7-én indult liciten a kikiáltási ár 891 millió 540 ezer forint volt a 5809 négyzetméteres épületre és a telekre, ajánlatot tenni másnap este 9-ig lehetett, majd az ügyletet lezárták.

Megkerestük az újpesti polgármestert, Trippon Norbertet, aki elmondta, hogy a hivatala nem kapott tájékoztatást az ingatlan helyzetéről, így semmilyen információval nem rendelkeznek. Az MNV Zrt.-t először írásban, majd többször telefonon próbáltuk elérni, de válasz nem érkezett. A kommunikációs osztályon pedig sajnos senkivel sem tudtunk beszélni. A telefonban válaszoló munkatárs csupán annyit tudott mondani, hogy a kollégái túl elfoglaltak ahhoz, hogy foglalkozzanak a kérdéseinkkel. Különösen érdekelne minket, hogy volt-e érdeklődés a kórház iránt, hiszen a licitet hivatalosan lezárták, de az eredményekről az Zrt. weboldalán nem található információ. Továbbá szeretnénk tudni, milyen szempontok alapján határozták meg a korábbinál jelentősen alacsonyabb kikiáltási árat.

A kerület egy átfogó tanulmányt készített, amely hangsúlyozza, hogy elengedhetetlen lenne egy új egészségügyi intézmény kialakítása a régi kórház helyén, hiszen a helyi lakosság, mintegy 200 ezer ember egészségügyi ellátásáról van szó - nyilatkozta Varju László. A képviselő rámutatott, hogy az épület leromlott állapota miatt célszerű lenne zöldmezős beruházás keretein belül új intézményt létrehozni, figyelembe véve, hogy a környék lakosságának ellátására van szükség. Emellett fontosnak tartja, hogy az autópálya és több főút közelsége miatt a baleseti osztály újraindítása is prioritás legyen. Varju László kiemelte, hogy a régi kórházépület jövője sem tűnik reménytelennek; egy alapos felújítás és átépítés után idősgondozó intézményként is funkcionálhatna, amely iránt országszerte nagy az igény. Alternatív megoldásként lakások is kialakíthatók benne. Azonban a helyi lakosságot nem tájékoztatják a tervekről, ezt a polgármesterhez hasonlóan a képviselő is megjegyezte. Ráadásul a kerület 4 milliárd forintot vesztett a kormányzati elvonások miatt, így a helyi források meglehetősen szűkösek - tette hozzá a DK politikusa. Szerettünk volna kérdéseket feltenni a kormánypárti ellenjelöltnek, Renge Zsoltnak is, de a Fidelitas budapesti elnökeként is tevékenykedő politikus nem válaszolt megkeresésünkre.

Related posts