Kreml: Moszkva és Washington a békés megoldásról fog tárgyalni, nem pedig a konfliktusokról.


"Azt üzeni ez a lépés, hogy a jövőben a párbeszéd lesz a kulcs a problémáink megoldásához. Mostantól a béke kerül a középpontba, nem pedig a konfliktus" - nyilatkozta a szóvivő.

- fejtette ki.

Azzal kapcsolatban, hogy orosz hivatalos személyek hogyan utazhatnak majd tárgyalni az Egyesült Államokba, Peszkov kijelentette, hogy az ellenük bevezetett szankciók, megfelelő akarat esetén, bármikor visszavonhatók. Megjegyezte, hogy Trump bármikor felkeresheti Oroszországot.

Az orosz elnök sajtótitkára kifejezte, hogy az elmúlt évek tanulságai hozzájárulnak Oroszország felkészültségéhez a Nyugattal folytatott lehetséges tárgyalások során. Hangsúlyozta, hogy az ország nem kívánja megismételni a 2014-2015-ös minszki megállapodások körüli tapasztalatokat, amelyek során félrevezetés áldozatává váltak.

A megtévesztés elleni garanciák "valószínűleg abban állnak, hogy vége van a romantikus időszaknak. Most a pragmatizmus ideje van, az elmúlt évek tapasztalataiból kell meríteni. És éppen ez, az elmúlt évek tapasztalatai segítenek abban, hogy ne essünk bele a hamis ígéretek hálójába" - fejtette ki.

Ahogyan azt kifejtette, Oroszország nem hagyja figyelmen kívül a múltbeli ígéretek megszegését, különösen azt, amikor biztosították arról, hogy a NATO nem terjeszkedik kelet felé. Ezen tapasztalatok tükrében Moszkva alaposan mérlegelni fogja álláspontját a jövőbeli döntések során.

Azt hangsúlyozta, hogy a minszki egyezmények lehetőséget teremtettek az ukrán helyzet megoldására.

- jelentette ki.

Peszkov véleménye szerint a megállapodásokban fokozatosan rögzítették a szükséges intézkedéseket a rendezés érdekében, és egy logisztikai láncot is kidolgoztak. Azonban, ahogy az később nyilvánvalóvá vált, sem a Nyugat, sem Ukrajna nem mutatott hajlandóságot ezek végrehajtására.

Álláspontja szerint a Kijevvel való egyezkedéskor Moszkvának kiigazításokat kell tennie a másik fél szuverenitás-deficitje és az iránta való bizalomhiány miatt. Emlékeztetett rá, hogy Ukrajna több mint két és fél évvel ezelőtt parafálta az isztambuli rendezési megállapodást, majd a kukába dobta őket.

"Ez alapján arra a megállapításra jutunk, hogy ez az ország valószínűleg nem rendelkezik megfelelő képességgel a szavaiért való felelősségvállalás terén" - fogalmazott.

Szerinte Ukrajna nem csupán vazallus állam, hanem inkább egy "rossz szolgáló" az Egyesült Államok számára.

Elmondta, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök a helyszínen nem, csak utólag, felvételen látta, milyen grimaszokat vágott a "normandiai négyek" 2019. decemberi párizsi közös sajtótájékoztatóján a vele egy asztalnál ülő ukrán hivatali partnere, Volodimir Zelenszkij, aki Peszkov szerint "több kérdéshez nem viszonyult komolyan".

Related posts