Feltárult a titkos rezsitrükk, és az MVM Csoport tavaly is megmutatta, hogy bőven van mit felmutatnia a 2023-as profitáradatban.


A magyar állam most újra egy eddig példa nélküli, több száz milliárd forintos osztaléknak örvendhet.

Tavaly az MVM "rezsivédelmi szolgáltatásai" keretében 762 milliárd forint támogatást kapott a központi költségvetéstől, ahogy azt az állami energiacsoport szerdán közzétett, 594 oldalas éves jelentésének 117. oldalán olvashatjuk. Ez az összeg arra szolgál, hogy az MVM elkerülje a csődöt, mivel a lakosságnak rezsicsökkentett áron értékesített gáz és az oroszoktól beszerzett, tőzsdei áron vásárolt gáz közötti különbség hatalmas. A 2023-as évhez képest ez a támogatás némileg csökkent a tervezett ezermilliárd forinthoz viszonyítva.

A "rezsivédelem" program 2022-es elindítása óta becsléseink szerint az MVM e vonatkozásban összesen 2,3 ezermilliárd forintnyi költségvetési támogatást kapott. Mivel a cég a gázbeszerzését szinte kizárólag Oroszországból biztosítja, így a lakossági rezsiköltségek fenntartásához nyújtott állami támogatás jelentős része Vlagyimir Putyin kezéhez kerül.

Az Orbán-kormány által nyújtott rezsivédelmi támogatás mértéke ötezer milliárd forint körüli összegre rúg, amelynek jelentős része Vlagyimir Putyin kezéhez került.

Az állami csoport nemcsak hogy megmaradt a piacon, hanem azóta is több százmilliárd forintos csúcsnyereségeket könyvelhetett el. A vállalatnál, a szigorú uniós előírásoknak köszönhetően, határozottan cáfolják, hogy az állami rezsitámogatást az energiabeszerzésen kívül bármilyen más célra használnák fel. A 2024-es pénzügyi beszámoló, amely a nemzetközi számviteli szabályoknak megfelelően készült, a szokásos módon mutatja be az eredményeket. A jelentésben a tavalyi kiemelkedő nyereségekhez viszonyítva némi csökkenés tapasztalható, azonban a brutális nyereségek megismétléséről is tanúskodik. Az adózott eredmény a 2023-as 369 milliárd forintról 324 milliárdra csökkent, míg a tőzsde által figyelemmel kísért EBITDA, amely a kamatok, adók és értékcsökkenési leírás előtti eredményt mutatja, 910 milliárdról 825 milliárdra esett vissza.

Az MVM a tavalyi évhez képest rekordszámú, 339,5 milliárd forintos osztalékkal lepi meg százszázalékos tulajdonosát, a magyar államot. A cég korábban visszafogott osztalékait követően 2022-től drámai növekedésnek indult, hiszen 2023-ra már 324 milliárdot utaltak át. Az előző évhez hasonlóan, az idén esedékes összegből 126 milliárd forintot előlegként már átutaltak. Az MVM képviselői a kiemelkedő nyereségeiket és osztalékaikat a nemzetközi piacon elért sikereikkel indokolják, ezzel is elvetve a rezsitámogatásokkal való összefüggéseket.

Jelentős növekedést mutatott az összesített jövedelem.

Az MVM Csoport 2023-ban még 190 milliárdos veszteségbe csúszó úgynevezett teljes átfogó jövedelme hatalmas ugrással plusz 556 milliárdig lőtt ki. Könyvvizsgálójuk, a Deloitte jelentésében a szabályok szerint a tavalyi eredményességet is csak e tétellel jellemezte. 2023-as beszámolójukról szóló tavalyi tudósításunk kapcsán ugyanakkor az MVM azt jelezte lapunknak, hogy szerintük ez a sor nyereség-veszteség tárgyában félrevezető.

A csoport bevétele 2023-ban 5,1 ezermilliárdról 4,5 ezermilliárdra esett vissza, amely főként a piaci áram- és gázárak csökkenésének tudható be. Ezen kívül a 2022-es árrobbanás során 6 ezermilliárdra emelkedett kötelezettségállomány most 5 ezermilliárdról 3,8 ezermilliárdra mérséklődött.

A tavalyi év jelentős eseményei között emelkedik ki az azeri Shah Deniz tengeri gázmező 5 százalékának megszerzése, valamint az Azerbaijan Gas Supply Company 4 százalékának megvásárlása. A 282 milliárd forintos vételár valószínűleg most először kerül nyilvánosságra. A Mátrai Erőmű telephelyén egy új gázerőművet terveznek, míg a Tiszai telephelyre két, egyenként körülbelül 500 megawatt kapacitású erőmű építése van tervben. Ezen kívül, a térség egyik legnagyobb áram- és gázszolgáltatójának, az E.ON Energie Romania többségi részesedésének megvásárlására irányuló szerződés is a napirenden van, amelynek zárása még folyamatban van.

Az energiaipar teljes spektrumát átfogják.

Az MVM Csoport működteti többek között Magyarország legnagyobb gáz- és áramnagykereskedőjét és az országos szolgáltatást végző MVM Nextet, tulajdonolja a Paksi Atomerőművet, a Mátrai Erőművet, több távhőcéget és immár számos naptelepet, a hazai áramrendszert irányító és a központi vezetékeket birtokló Mavirt. De hozzá sorolható a legnagyobb magyarországi földalatti gáztárolórendszer, a dél-alföldi áram- és gáz, illetve az észak-magyarországi áram-, valamint a főváros és környékére, illetve Északnyugat-Magyarországra kiterjedő gázhálózat és a legnagyobb cseh gázkereskedő is, sőt, még az E.ON Hungária negyede is; a jelentésben szereplő leányvállalatai száma közelíti a százat.

Kis méretű betűk, milliárdos támogatások sokasága.

Az MVM állami rezsitámogatásának részletei még mindig számos rejtélyt rejtenek, amelyeket a leányvállalatok apróbetűs pénzügyi kimutatásai világíthatnak meg. A csoporthoz tartozó MVM Ceenergy, a gázkereskedelem terén aktív szereplő, tavaly több mint 1500 milliárd forintot költött a fűtőanyagra. Ezzel szemben a jól ismert MVM Next, amely az országos szolgáltatást biztosítja, mindössze 256 milliárd forintot kapott a lakossági és hasonló felhasználóktól a termékért. Bár az utóbbi összeg kisebb mértékű, a két szám közötti hézagot az állam 643 milliárd forintos támogatással hidalta át, amely a nagykereskedő bevételének kiegészítésére szolgált. A lakossági villamosenergia-szolgáltatás "rezsivédelmi" támogatásának mértékét az MVM Next árampiaci bevételei is tükrözik, ahol a 2023-as évben 22 milliárd, míg az előző évben 11 milliárd forintos összeg szerepel.

Related posts