Lengyelország folytatja fegyverkezési programját, és Varsó tervezi, hogy 800 Patriot rakétarendszert vásárol az Egyesült Államoktól.

Az újonnan tervezett beszerzés becsült értéke 5,8 milliárd dollárra rúg. Ez a korábbi vásárlásokkal együtt lehetővé teszi, hogy Lengyelország egész területét lefedjük.
Az amerikai kongresszus dokumentumai alapján a varsói kormány 788 PAC-2 GEM-T rakéta iránt mutat érdeklődést, amely a 2017-es Egyesült Államok fő föld-levegő védelmi rendszerére vonatkozó megrendelésének kiegészítéseként szolgálna. Ezzel a lengyel Patriot-vásárlások összértéke 2017 óta már megközelíti a 20 milliárd dollárt.
A csomag tartalmazza nem csupán az ütegeket, hanem a hozzájuk tartozó lövedékeket, alkatrészeket és logisztikai támogatást is. Érdemes megemlíteni, hogy egy Patriot üteg alapára 1,1 milliárd dollár, míg egyetlen lövés, azaz egy töltet ára 4 millió dollárra rúg.
A lengyel vásárlási igény május közepén került az amerikai Szenátus külügyi bizottságának elé, ahol a szükséges engedélyezés folyamatban van. A Pentagon álláspontja szerint a kérelem teljesítése jelentősen hozzájárulna Lengyelország védelmi képességeinek fejlesztéséhez, lehetővé téve, hogy az ország hatékonyan reagáljon a jelenlegi és jövőbeli fenyegetésekre. Ezzel a lépéssel Lengyelország képes lenne egy megbízható erő felépítésére, amely nemcsak elrettentheti az potenciális ellenfeleket, hanem aktívan részt vehet a NATO közös műveleteiben is.
Az amerikai védelmi minisztérium álláspontja szerint az engedélyezési folyamat hozzájárul az Egyesült Államok nemzetbiztonsági érdekeinek védelméhez, mivel erősíti egy NATO-szövetséges biztonsági helyzetét, és egyúttal csökkenti az USA-ra háruló terheket.
A terv megvalósítását leginkább akadályozó tényező az, hogy a Raytheon beszállító vállalat havonta csupán körülbelül 20 Patriot rakétát tud legyártani, és már most is 1,500 darabos hátralékkal küzd. Ezzel párhuzamosan Donald Trump elnök nemrégiben bejelentette a totális amerikai légvédelmi rendszer kiépítésének szándékát, amelynek jelentős része Patriot rakétákból állna.
Lehetséges, hogy a Fehér Ház nem áll majd a csúcskategóriás fegyverek értékesítése mögé teljes mellszélességgel.
Lengyelország még Donald Trump első mandátuma idején, 2017 végén kérelmezte négy Patriot légvédelmi üteg és 208 PAC-3 rakéta megvásárlását. Míg a PAC-3 hatótávolsága körülbelül 35 km, és közepes, valamint nagy hatótávolságú célpontok eltalálására tervezték, a PAC-2 GEM-T alkalmas rövid hatótávolságú taktikai ballisztikus rakéták elfogására, valamint cirkálórakéták, repülőgépek és drónok leszedésére.
Az amerikai védelmi beszerzési hivatal ajánlása nyomán a Szenátusnak harminc nap áll rendelkezésére, hogy átvizsgálja, jóváhagyja vagy megvétózza a megállapodást. Ezt követően a végső döntés az Egyesült Államok Külügyminisztériumához jut, amely végső soron az elnök hatáskörébe tartozik.
Joe Biden elnöksége alatt a Fehér Ház kiemelt fontosságú feladatként kezelte a Patriot légvédelmi rendszerek Lengyelországba és Ukrajnába történő átadását.
2023-ban az Egyesült Államok kormánya részben ingyenesen telepítette a Patriot-rendszereket Varsó környékére, akárcsak a lengyel légierő számára átadott F-16-os vadászgépeket. E lépés hátterében az orosz Iszkander rakéták Fehéroroszországba történő telepítése okozta hirtelen és komoly fenyegetés állt.
Az év márciusában Aljakszandr Lukasenka Varsót nevezte meg a birtokába került orosz eredetű nukleáris fegyverek egyik lehetséges célpontjaként. A fehérorosz elnök szerint országa kénytelen "visszatelepíteni" területére az atomfegyvereket, melyekről a Szovjetunió felbomlása után egyszer már lemondott. Érvelése szerint azért, mert a '90-es kapott garanciákat "letaposták" és "megsértették".
Ugyanakkor Vlagyimir Putyin orosz elnök leszögezte, hogy a belarusz telepítések nem jelentik azt, hogy a fegyverzet Lukasenka vezérlete alá került, hanem kizárólag orosz védelmi célokat szolgálhat és csakis moszkvai engedéllyel.