Ma lehet a történelem egyik legrövidebb napja, ugyanis a Föld forgási sebessége jelentős változásokon mehet keresztül, ami komoly kihívásokat hozhat magával. A természet ritmusának ilyen váratlan elmozdulása számos következménnyel járhat, aminek hatásait


Szerdán, július 9-én a tudósok figyelme a Föld szokatlanul gyors tengely körüli forgására irányul, amely várhatóan 1,3 és 1,51 milliszekundummal csökkentheti a nap hosszát. Ez az információ több nemzetközi kutatóintézet méréseiből származik. Érdemes megjegyezni, hogy ez a jelenség nem egyedi eset: az utóbbi években egyre gyakoribbá váltak a Föld forgási sebességében tapasztalható ingadozások.

A Föld egy teljes tengely körüli forgása átlagosan 86 400 másodpercet, azaz 24 órát igényel. Azonban ez a ciklus nem mindig olyan állandó, mint ahogy azt gondolnánk. A legújabb kutatások szerint ma, július 9-én, akár 1,51 milliszekundummal is rövidebb lehet a nap a megszokott időtartamnál. Ráadásul hasonló rövidítések várhatóak július 22-én és augusztus 5-én is. Ezt a különleges jelenséget a világ legprecízebb időmérő eszközeivel, atomórákkal figyelik meg, amelyek az atomrezgések alapján mérik az időt millimásodpercnyi pontossággal.

A Föld forgási sebességének növekedése 2020 óta figyelhető meg intenzívebben. A kutatók szerint több tényező is hozzájárulhat ehhez, köztük a Föld belső szerkezetének változásai, a gleccserek olvadása, az atmoszféra átrendeződése vagy a bolygó mágneses mezőjének gyengülése. Graham Jones, a Londoni Egyetem asztrofizikusa az Egyesült Államok Haditengerészeti Obszervatóriuma és a Nemzetközi Földforgási Szolgálatok adatait használta fel a jelenlegi eltérések becsléséhez.

A nappalok hosszának akár milliszekundumos eltérései is jelentős következményekkel járhatnak, különösen a technológiai rendszerekre nézve. A GPS-hálózatok, a mobilkommunikáció és a pénzügyi szektor számítógépes rendszerei is a másodperc töredékének pontosságára épülnek. Már kis időeltolódások is hibákat idézhetnek elő az adatfeldolgozásban vagy a szinkronizációban. A jelenlegi időmérés az Egyezményes Világidőn (UTC) alapul, amelyet időnként szökőmásodpercekkel igazítanak a Föld forgásához. A kutatók most először fontolgatják a "negatív szökőmásodperc" bevezetését is - vagyis egy másodperc elvételét a hivatalos időből. Ilyen lépésre eddig még soha nem került sor.

Related posts