Magyarország nem támogatja a személyek ellen irányuló szankciók meghosszabbítását. | Demokrata


A Külgazdasági és Külügyminisztérium legfrissebb közleménye alapján a tárcavezető a közelgő egyeztetés előtt az amerikai nemzetbiztonsági tanácsadóval kifejtette, hogy az európai liberális politikai körök világosan azt az üzenetet közvetítik: Ukrajnának folytatnia kell a harcot. Ezzel párhuzamosan pedig nyomást gyakorolnak az ukrán elnökre, hogy ezt az irányt kövesse.

"Természetesen nem vagyok biztos abban, mennyire szükséges őt ebbe az irányba terelni, de az teljesen nyilvánvaló, hogy az ukrán elnök folyamatos inspirációt és bátorítást kap arra, hogy továbbra is harcoljon a háborúban." - mondta.

Aztán bejelentette, hogy a jövő hétfőn esedékes európai uniós külügyi tanács ülése előtt már most jelentős nyomás nehezedik a magyar kormányra az orosz és belorusz személyek ellen irányuló szankciók meghosszabbításával kapcsolatban. Érdekesség, hogy ezek a szankciók csupán március 15-én járnak le, a döntést viszont március 10-ig meg kell hozni.

"Látható azonban, hogy Európa háborúpárti politikusai rohannak előre, s próbálnak nehézséget okozni a béketeremtésben, folyamatosan olyan döntéseket kívánnak meghozatni villámgyorsan Brüsszelben, amelyek akadályozni tudják a béketeremtési folyamatot" - vélekedett.

„Nem értünk egyet azzal, hogy a hétfői napon a személyekre vonatkozó szankciós intézkedéseket fél évvel megújítsuk” – nyilatkozta.

Az indoklásául azt hozta fel, hogy március 10-ig van lehetőség a szankciók meghosszabbításáról való döntés meghozatalára, így érdemes időt biztosítani az amerikai-orosz tárgyalások számára. Ezért kulcsfontosságú, hogy elkerüljünk minden olyan határozatot, amely gátat szabhat a sikeres egyeztetéseknek.

Emellett hangsúlyozta, hogy az Európai Bizottság legutóbbi ajánlásában négy konkrét garanciát nyújtott a kormány számára, amelyek biztosítják Magyarország energiaellátásának stabilitását Ukrajna ügyében. Azonban ezek közül az egyik máris megszegésre került.

Rámutatott arra, hogy a brüsszeli testület ígéretet tett a gáztranzit ukrajnai újraindításáról szóló egyeztetések lebonyolítására, amelyben hazánk is részt vehet. "Ennek ellenére minket nem vontak be a tárgyalásokba, hiába kértük, csupán a szlovákokat és az ukránokat invitálta meg az Európai Bizottság" - fogalmazott.

"Tehát már egy ígéretet, egy garanciával alátámasztott ígéretet a négyből megszegtek" - fogalmazott meg a nyilatkozatában.

"Hétfőn nem fogadjuk el a személyekre vonatkozó szankciós rezsim meghosszabbítását; van időnk egészen március 10-ig. Figyelemmel kísérjük az orosz-amerikai tárgyalások alakulását, és mérlegeljük, milyen döntés lesz a helyzetnek megfelelően indokolt." - foglalta össze.

Szijjártó Péter bírálta az európai vezetés azon javaslatát is, amelynek alapján egy nagyjából húszmilliárd euró értékű csomagot fogadnának el Ukrajna támogatására, hogy ezáltal az ország "el tudja kerülni azt, hogy bele kelljen majd mennie egy adott esetben számára nem túl előnyös megállapodásba, amelyet a béketárgyalások során lehet elérni".

"Ezért ezt a javaslatot nem fogadjuk el, így hétfőn ezt a kérdést sem fogjuk támogatni (...) Nem szeretnénk hozzájárulni ahhoz, hogy az európai állampolgárok pénzéből húszmilliárd eurót költsenek el arra, hogy Ukrajna továbbra is folytassa a háborút" - hívta fel a figyelmet.

A miniszter hangsúlyozta, hogy Donald Trump amerikai elnök hivatalba lépése jelentős előnyöket hozott a békepárti tábor számára. Ennek következtében sikerült dominálniuk a politikai diskurzusban, és átvenniük a vezető szerepet a globális politikai színtéren.

"A helyzet azonban azt is magával hozta, hogy a háborúpártiak hangos tiltakozásba kezdtek, újra a nyilvánosság elé kellett lépniük, és egyértelmű állásfoglalásra volt szükségük. Ma már úgy vethetjük fel a kérdést, hogy vajon a háborúpártiak, akiket alapvetően liberális európai politikai vezetők irányítanak, képesek-e megakadályozni Donald Trump béketeremtési kísérleteit Ukrajnában."

"Mi azt szeretnénk, ha béke lenne, de jól látszik, hogy Európa háborúpárti politikusai még mindig nem adták fel, és megpróbálják megakadályozni Donald Trump béketervét. Én azt gondolom, hogy minden eddiginél közelebb van a megoldás, hiszen az, hogy az Egyesült Államok és Oroszország a legmagasabb szinten kezdett konzultációkat, az elhozta a béke reményét" - tette hozzá.

Related posts