Már a 12. században egyedülálló orvosi értekezést készített ez az apátnő: Bingeni Szent Hildegárdot csodatévő gyógyítóként tisztelték.


Ennyiszer kellene fürdeni egy héten: a szakértők óva intenek a napi tusolástól

Bingeni Szent Hildegárd 1098-ban látott napvilágot délnyugat-Németországban egy katolikus család 10. gyermekeként. Már 8 éves korában megtanult olvasni, zenét komponálni, és ekkortájt ismerkedett meg a gyógynövények világával is. 15 évesen vonult kolostorba, és átköltözött egy zárdába Bingen városába - innen kapta később a nevét is.

Az apátnő valódi polihisztorként élte életét, kiemelkedő teológiai ismereteivel, tudományos felfedezéseivel és művészi alkotásaival szerzett magának hírnevet. Ő volt az első, és a jelenlegi felfogás szerint az egyetlen nő, aki egyházi zenét komponált. Két figyelemre méltó tudományos értekezést is írt: az egyik a "Causae et Curae" címet viseli, míg a másik a "Physica" elnevezést kapta.

42 éves korában összegyűjtötte mindazt a tudást és látomást, amit az évek során szerzett, majd elindult, hogy Európa-szerte megossza üzenetét. Egyik kulcsfontosságú elve az volt, hogy a mentális egészség szorosan kapcsolódik a fizikai állapothoz, ezért betegség esetén elengedhetetlen a pszichés tényezők alapos vizsgálata is.

Már a 12. században kifejtette azt, hogy gyakorlatilag a gyomor a második agyunk, hiszen számos betegség megelőzhető egészséges étrenddel, és a nemrégiben újra felkapott böjtölés jótékony hatásait is hirdette, melyről korábbi cikkünkben többet is olvashatsz.

Európa-szerte ismertté vált, mint gyógyító, messzi földekről érkeztek az emberek, hogy részesülhessenek a csodáiból. Úgy tartották, hogy kézrátétellel képes gyógyítani, sőt, akár távolról is. Az európai hagyományos gyógyászat egyik úttörőjeként a kolostorokban addigra már egyre elterjedtebb házipatikákat, gyógynövényes vagy ásványi alapú készítményeket is használta. Ezt szorította ki később a modern orvoslás.

Már életében szentként tisztelték, és előre megjövendölt halála után, mely 1179. szeptember 17-én következett be, is fennmaradt a neve. Olyannyira, hogy közel ezer év elteltével, 2012-ben XVI. Benedek pápa az egyház orvosai közé fogadta őt.

Az egészséges életmód követése érdekében érdemes elkerülni a feldolgozott élelmiszereket, és inkább a tönkölybúzát és zabot beiktatni az étrendünkbe. Fontos figyelmet fordítani a sav-bázis egyensúly fenntartására, amely azt ajánlja, hogy az ételeink 70-80 százaléka lúgos jellegű legyen. Ez képezi a hildegárdi étrend alapját. Az ételeket szobahőmérsékleten érdemes fogyasztani, kerülve a hideg fogásokat. Az elkészítési módszerek közül a párolás és gőzölés a legelőnyösebb, mivel megőrzi az alapanyagok tápanyagtartalmát. Az idősebb korosztály számára, különösen 60 év felett, korábban már érintettük, hogy mennyi zöldséget és húst ajánlott fogyasztani.

Az érzelmi stabilitás fejlesztése kulcsfontosságú, hiszen elengedhetetlen, hogy megtanuljuk, miként irányíthatjuk érzelmeinket. Az érzelmek kezelése nem csupán a stressz csökkentésében segít, hanem hozzájárul a mindennapi életünk harmonikusabbá tételéhez is.

A testünk megfelelő ápolása elengedhetetlen a jó közérzet és az egészség megőrzéséhez. Ehhez hozzátartozik a böjtölés, amely segít a szervezetünk regenerálódásában, valamint a méregtelenítés, amely tisztítja a sejteket és felfrissíti az energiánkat. Fontos a tudatos diétás étrend kialakítása is, amely tápláló és egészséges ételeket tartalmaz. Emellett az aktív életmód és a belek alapos mélytisztítása is hozzájárul ahhoz, hogy testünk optimálisan működjön. Az egészséges életvitel nemcsak a külső, hanem a belső harmóniát is megteremti.

Fedezd fel a bioritmusod titkait: az aktivitás, a pihenés és a meditáció harmóniájának megteremtése. Az életritmusod figyelése segít abban, hogy megtaláld a megfelelő egyensúlyt, amely lehetővé teszi számodra, hogy energikus maradj, miközben időt szentelsz a feltöltődésre és a belső békéd keresésére.

Related posts