Matolcsy helyettese hangsúlyozta, hogy az inflációval kapcsolatos emlékeket teljes mértékben el kell felejteniük az embereknek.
Virág Barnabás, a Magyar Nemzeti Bank alelnöke az Országgyűlés gazdasági bizottságának ülésén hangsúlyozta, hogy nem csupán az infláció alacsonyan tartása a cél, hanem az emberek fejében lévő inflációval kapcsolatos emlékek teljes eltüntetése is elengedhetetlen. A jegybank 2022-es és 2023-as beszámolójának ismertetése során kifejtette, hogy amíg az inflációval kapcsolatos aggodalmak jelen vannak a közgondolkodásban, addig a gazdasági szereplők alaposan megfontolják, hogy a rendelkezésre álló forrásaikat új, növekedést ösztönző beruházásokra fordítsák-e.
"E tekintetben óva intenék minden gazdasági döntéshozót, hogy az infláció emelkedésének árán próbáljon gazdasági növekedést elérni"
A Telex híradása szerint a jegybank alelnöke hangsúlyozta, hogy Tordai Bence kérdése, miszerint Virág Barnabás osztja-e felettese, Matolcsy György véleményét, különös figyelmet érdemel. Matolcsy ugyanis korábban arra utalt, hogy a 2022-23-as időszakban tapasztalt magas infláció a kormány "kalandor" gazdaságpolitikájának következménye volt.
A párbeszédesből függetlenné vált ellenzéki képviselő azt is megkérdezte, az MNB szerint várható-e, hogy a 2026-os országgyűlési választás előtt ismét emelkedő pályára áll majd a drágulás üteme a kormány gazdaságpolitikája miatt. Erre Virág úgy felelt,
A jegybank mellett az életének jelentős részét a kosárlabdapályán töltötte, ahol megtapasztalta, hogy a mérkőzés végén nem a legnagyobb pontszerző vagy a legtöbb lepattanót szerző játékos teljesítménye a mérvadó, hanem az, hogy a csapat végül győztesen vagy vesztesen hagyja el a pályát.
Emlékeztetett, a jegybank elemzései szerint 2022 közepéig a nemzetközi hatások miatt nőtt leginkább a magyar infláció, utána viszont országspecifikus hatások fokozták tovább az árakat, így tetőzhetett 25,7 százalékon az áremelkedés üteme Magyarországon. De Virág nem a kormány gazdaságpolitikáját tette felelőssé, hanem azt, hogy jelentős volt itthon a profitinfláció, azaz a cégek jobban emelték az áraikat, mint azt a bekerülési költségeik növekedése indokolta volna.
A gyenge forint következtében kialakuló euróárfolyam jelentős hatással lehet az inflációra, azonban a legfőbb okokat a nemzetközi környezetben kell keresni, különösen az amerikai gazdaság tőkeelszívó hatásában. Az MNB alelnöke úgy véli, hogy a legutóbb elfogadott, 2025-re előirányzott 9%-os minimálbér-emelés nem feltétlenül eredményezi az infláció emelkedését. Ennek oka, hogy a vállalatok részben a megnövekedett árak révén realizált nyereségükből fedezik a bérkiadásokat.